Kto nie miał okazji zobaczyć dotychczas wystawy z okazji 90-lecia Spółdzielni Artystów “Ład”, może to teraz nadrobić w Warszawie. Ach, gdyby tak można było je kupić przy okazji tej prezentacji…
Od 3 do 11 września w jednej z hal w Soho Factory przy ul. Mińskiej na warszawskiej Pradze można oglądać mini-wystawę mebli wyprodukowanych przez Spółdzielnię Artystów ŁAD, dobrze znaną każdemu wielbicielowi mebli vintage. Obecnie są to już meble kolekcjonerskie i dość trudno wyłowić je na aukcjach czy w ofertach sprzedażowych w sieci. Gdyby więc ktoś nie miał okazji widzieć ich wcześniej na żywo, warto zajrzeć na Wawa Design Festival.
A oto projekty, które podbiły moje serce:
Słynne zydelki dla dzieci “Sarenki”, zaprojektowane przez Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze. Zaprojektowane w 1943 roku, produkowane do lat 80. na potrzeby przedszkoli, szkół, dziecięcych oddziałów szpitalnych. W latach 60. i 70. były także eksportowane na Zachód. Projektantom spodobało się tworzenie mebelków-zabawek dla dzieci, na co dowodem może być fakt, że w 1954 roku Wincze zaprojektował krzesełka Biedronka i Pasikonik (zdjęcie w książce Jak urządzić mieszkanie Putowskiej), a Szlekys w 1971 r. zaprojektował Konika.
Krzesło “Muszla” zaprojektowane w 1956 roku przez Hannę Lachert. Drewno jesionowe, a na nim oparta tapicerowana konstrukcja ze sklejki. Dodam, że z projektantką będzie można spotkać się 10 września.
A to już projekt duetu Wincze-Szlekys dla dorosłych. Zydel zaprojektowany w 1945 roku. Podobnie jak Sarenka, wykonywany był z drewna jesionowego lub z palonej sosny.
A to już stołeczek Konik, zaprojektowany przez Halinę Jastrzębowską dla córki Elżbiety. Projekt z 1948 roku. Najmniejszy obiekt na wystawie.
A to kosmiczne krzesło zaprojektował Władysław Księżyc.
Zobaczcie także resztę wystawy:
Trochę historii Spółdzielni Artystów ŁAD:
1926 – Profesorowie i studenci waszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych zakładają spółdzielnię
1929 – Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu „Ład” zaprezentował po raz pierwszy całkowicie umeblowane wnętrza mieszkalne
1931 – Otwarcie sklepu „Ładu” w Hotelu Europejskim. Potem powstały także sklepy w Gdyni i Katowicach. Można było w nich zamówić projekt wnętrza, komplety mebli, pojedyncze meble oraz dodatki do wnętrz.
1936 – wystawa „Sztuka wnętrza” z okazji jubileuszu „Ładu”.
1939 – 1944 – We wrześniu 1939 zbombardowane zostały warsztaty i magazyny „Ładu” przy ulicy Górczewskiej. Zniszczone zostały maszyny stolarskie, krosna, tkaniny i meble oraz karty do produkcji tkanin żakardowych. Sklep przeniesiony z Hotelu Europejskiego działał w nowej lokalizacji na Rynku Starego Miasta aż do Powstania Warszawskiego.
1945 – Reaktywowano działalność Spółdzielni.
1946 – Uruchomiono filię „Ładu” w Kłodzku.
1947 – Nowe meble „Ładu” projektu Winczego i Szlekysa pokazano na wystawie „Najmniejsze Mieszkanie” w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu.
1948 – Powstał sklep „Ładu” na Nowym Świecie w Warszawie.
1956 – Wystawa 30-lecia „Ładu”.
1959 – Pokaz mieszkań urządzonych przez młodych projektantów z „Ładu” w nowo wybudowanym Osiedlu Młodych na Grochowie.
1967 – Wystawa 40-lecia „Ładu”
1996 – Likwidacja Spółdzielni „Ład”
(Kalendarium także jest częścią wystawy)