Trendy w porcelanie na Łódź Design Festival 2015

Na Łódź Design Festival byłam już tydzień temu, jednak do tej pory jakoś nie złożyło się, aby napisać kilka słów o tym inspirującym wydarzeniu. Opowieści obrazem zacznę od współczesnej porcelany takich firm jak Ćmielów Design Studio, Huta Julia czy Porcelana Kristoff. Każda z nich podeszła trochę inaczej do połączenia tradycji z nowoczesnością. Niektóre projekty zapierają dech…

W tym wypadku zdjęcia zastąpią wszystkie słowa, jednak warto napisać kilka tych ostatnich tytułem wstępu. Huta Julia, której naczynia stały na stole widocznym na pierwszym zdjęciu, pokazała coś prostego, a jednocześnie pięknego – subtelne połączenie klasyki z nowoczesnością w geometrycznym wydaniu. Doskonale zarówno do nowoczesnego minimalistycznego wnętrza, jak i do bardziej klasycznego.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z Ćmielowem, gdzie formy są bardzo futurystyczne lub też niezwykle proste – w każdym razie niezwykle nowoczesne właśnie w formie, a niekoniecznie w malaturze. Ta nawiązuje do tradycji, co zresztą zasygnalizowano przy pomocy umieszczonego w gablocie serwisu Goplana Potackiego. Firma nie wstydzi się swoich korzeni, z dumą do nich nawiązuje.

Porcelana Kristoff to kształty, które znają pokolenia Polaków, jednak wzory, które się na nich znalazły, pokazują, że firma patrzy w przyszłość. Doskonale połączyła tradycję z nowoczesnością. Zresztą zobaczcie sami:

porcelana_2

porcelana_3

porcelana_4

Serwis Goplana Wincentego Potackiego został zaprojektowany w 1962 roku, a wygląda, jakby powstał w czyjejś głowie zaledwie wczoraj. To zresztą jemu przypadła litera G w stworzonym przez nas plakacie Alfabet Polskiego Designu.  ;))

porcelana_6

porcelana_5

porcelana_7

porcelana_8

porcelana_9

porcelana_10

porcelana_11

porcelana_12

porcelana_13

porcelana_14

porcelana_15

porcelana_16

porcelana_17

porcelana_18

porcelana_19

porcelana_20

porcelana_21

porcelana_23

porcelana_22

porcelana_24

porcelana_25

porcelana_26

porcelana_27

porcelana_28

porcelana_29

porcelana_30

porcelana_31

porcelana_32

Które trendy w porcelanie najbardziej przypadły Wam do gustu?