G jak Goplana, czyli Wincenty Potacki

porcelana_4

To jeden z najbardziej znanych polskich serwisów z lat 50.-70., często mylony z Krokusem i tak nowoczesny, że mógłby zostać zaprojektowany dziś. W jakich malaturach występował i jakie jeszcze projekty ma na swoim koncie ten, który wymyślił tę idealną formę?

Wincenty Potacki urodził się 22 stycznia 1904 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Szczepkowskiego. Po ukończeniu studiów w 1928 roku rozpoczął pracę artystyczną, a w 1935 roku rozpoczął współpracę z fabryką porcelany w Ćmielowie. Trwała ona 60 lat, podczas których Potacki projektował przedmioty użytkowe i dekoracyjne, prezentowane na polskich i zagranicznych wystawach i targach. Artysta zmarł 24 czerwca 2001 we Wrocławiu.

Chyba najbardziej znanym serwisem zaprojektowanym przez Potackiego jest Krokus, jednak drugie miejsce zdecydowanie przypada Goplanie, która zresztą czasem jest z Krokusem mylona przez podobne smukłe dzbanki (wystarczy jednak spojrzeć na uszka filiżanek czy na dzióbek dzbanka, by wiedzieć, z którym z nich ma się do czynienia).

Obecnie, podobnie jak inne serwisy z tamtego okresu, także i Goplana (zaprojektowana w 1960 r.) i Krokus (1960-61) cieszą się zainteresowaniem kupujących, a na aukcjach internetowych można znaleźć całe serwisy lub ich elementy. Serwisy nie są oszałamiająco drogie – można je kupić poniżej tysiąca złotych w stanie niemal idealnym. Malatury są różne i, jak to bywa z powojenną polską porcelaną, większym wzięciem cieszą się te bez złotych elementów.

Powyżej widać zdjęcie Goplany, którą można było zobaczyć podczas tegorocznego Łódź Design Festival. Tymczasem poniżej to już serwis wystawiony na sprzedaż przez Desa Unicum.

Goplana_1

DESA Unicum

Goplana_2

A tak wygląda Goplana w złocie i bieli – odsłona współczesna, bo naturalnie fabryka porcelany w Ćmielowie nadal produkuje ten wzór. Mnie się bardzo podoba.

Goplana_3

Świętokrzyskie Włóczęgi

A teraz znów odsłona retro. Zdjęcie dzbanka znalezione na blogu, którego autorka znalazła go, jednak nie kupiła.

Goplana_4

Pokoje Umeblowane

Oczywiście powyższe zdjęcia nie wyczerpują wzorów malatury Goplany. Za to tak prezentuje się Krokus:

Krokus_1

DESA Unicum

Krokus_2

Muzeum Narodowe w Krakowie

A to już bardzo klasyczna malatura w przypadku tego serwisu. Elementy tego rodzaju często pojawiają się na aukcjach (źródło: archiwalne ogłoszenie na OLX).

Krokus_3

Trzecie miejsce pod względem popularności serwisów Wincentego Potackiego należy się serwisowi London.

London

Lata 60 (sklep z meblami i przedmiotami vintage)

A taką wersję serwisu London można kupić aktualnie na OLX:

London_1

Ale jest także June:

June

DESA Unicum

Jak różnorakie przedmioty może zaprojektować jeden artysta udowadnia serwis Mariell:

Mariell

DESA Unicum

Na deser zostawiłam figurkę Byka Ćmielowa, zaprojektowaną w 1962 roku.

potacki-byk

Royal Arts

A to nasz plakat, gdzie G przypadło Goplanie. Zapraszamy do sklepu.

alfabet-maly