600 eksponatów na 300 metrach: Galeria Wzornictwa Polskiego otwarta


Prace nad nią trwały kilka lat i w końcu w Muzeum Narodowym w Warszawie powstała stała galeria polskiego wzornictwa XX wieku. 300 metrów kwadratowych i 600 eksponatów – ikony oraz przedmioty z pewnych powodów ważne dla polskiej historii sztuki. To trzeba zobaczyć na żywo!

Kilka słów należy się Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego. Jego kolekcja zapoczątkowana została w 1978 roku, kiedy to do Muzeum Narodowego w Warszawie trafiły zbiory z wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Zadecydowała o tym twórczyni Instytutu – Wanda Telakowska – która od czasów Biura Nadzoru Estetyki Produkcji postulowała gromadzenie obiektów z dziedziny mebli, ceramiki, szkła, tkaniny, ale także zabawek, biżuterii.

Ośrodek przez kolejne lata wzbogacał otrzymaną kolekcję o nowe eksponaty aż do tych wytwarzanych współcześnie. W 1995 roku do tego zbioru dołączono tkaniny, ceramikę, szkło i wyroby z metalu z lat 60, które znalazły się w posiadaniu Muzeum jeszcze przed gestem Telakowskiej.

Obecnie zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego liczą ponad 25 tysięcy obiektów i wchodzą one w skład Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW. Wciąż wzbogacane są o nowe obiekty, niestety brakuje miejsca na wyeksponowanie tego ogromu. Otwarta 15 grudnia Galeria Wzornictwa Przemysłowego daje możliwość zobaczenia 600 eksponatów z tego zbioru – od przełomu XIX i XX wieku aż do dzisiaj. Kuratorkami są: Anna Maga, Anna Demska, Anna Frąckiewicz (1962-2016) oraz Kaja Muszyńska.

W ciekawie zaaranżowanym wnętrzu zaprezentowane zostały obiekty, które weszły do seryjnej produkcji, jak i prototypy. Przedmioty codziennego użytku pokazane zostały w kolejności chronologicznej, towarzyszą im fotografie oraz fragmenty kronik filmowych. Można zobaczyć prace Stanisława Witkiewicza, artystów zrzeszonych w Warsztatach Krakowskich, Spółdzielni “Ład”, artystów wystawy paryskiej w 1925 roku – Karola i Zofii Stryjeńskich oraz Antoniego Kenara. Zresztą należałoby wymienić całą listę nazwisk, a wśród nich twórców ikon, takich jak: Teresa Kruszewska, Marian Sigmund, Jan Kurzątkowski, Maria Chomentowska, Władysław Wincze, Olgierd Szlekys, Roman Modzelewski, Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Adam Sadulski, Zbigniew Horbowy, Zenon Bączyk, Jerzy Antkowiak, Bartłomiej Pniewski, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, Wiesław Sawczuk, Danuta Duszniak, Hanna Orthwein, Lubomir Tomaszewski, Władysław Wołkowski, Lucjan Kintopf. Są także ubrania zaprojektowane przez Barbarę Hoff czy Jerzego Antkowiaka, a także metki odzieży z epoki.

Patronem Galerii jest Instytut im. Adama Mickiewicza, mecenasem – PKN ORLEN. Wystawie towarzyszy katalog.

Otwarciu Galerii towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji, o których możecie przeczytać tutaj. A poniżej spot promocyjny: