Konkurs: Czarka z essencyą na Festiwalu Wysokich Temperatur

Gdyby istniała czarka do polskiej ceremonii herbacianej, to jak by wyglądała? Uczestnicy festiwalowego konkursu mają nad czym myśleć…

Organizatorzy Festiwalu Wysokich Temperatur ogłaszają tytuł tegorocznego konkursu. Jest to „Czarna z essencyą”, a więc naczynia, w której pilibyśmy herbatę. Potencjalni uczestnicy konkursu, wśród których mogą znaleźć się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, muszą zmierzyć się z własną wyobraźnią i materiałem ceramicznym.

Być może inspirujący okaże się opis konserwowania i gotowania herbaty, pochodzący z XIX-wiecznej polskiej ulotki:

Gdy woda w samowar, kociołek, lub garnek przecedzona wlana, mocno się zagotuje, na ten czas sypie się w miarę osób, licząc na trzy filiżanki, jednę łyżeczkę od kawy, do imbryczka Herbaty (parzyć jéy niepotrzebna, bo ordynarna tylko się parzy) leje się jedna czwarta część imbryczka wody, stawia się na naczynie w którym woda się gotowała, a po pięciu minutach, będzie essencya, z któréy to wlawszy jednę czwartą, lub trzecią część filiżanki, a jeżeli kto chce mieć mocniejszą, do pół filiżanki, reszta dopełnia się przyrządzoną wodą, a nayprzyjemnieysza Herbata będzie; essencyą takową, jeszcze raz z tego samego imbryczka ściągać można.

Organizator konkursu: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Kurator konkursu: Małgorzata Maternik
Każdy z uczestników może zgłosić na konkurs maksymalnie dwa obiekty, termin ich składania upływa z dniem 16 czerwca 2018. Regulamin oraz wszelkie niezbędne do wzięcia udziału w konkursie informacje znajdziecie tutaj.

<><><><><><><><><> 

Tegoroczna edycja Festiwalu Wysokich Temperatur odbędzie się w dniach 22 – 24 czerwca 2018. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją pasją i swoimi doświadczeniami z entuzjastami „sztuki na gorąco”. Festiwal odbywa się w pracowniach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co roku bierze w nim udział kilka tysięcy osób.