Wystawa: Przestrzeń niewysłowiona

Zachęta zaprasza na wystawę prezentującą sylwetki takich artystów, jak: Jerzy Sołtan, Lech Tomaszewski i Andrzej Jan Wróblewski.

Artystów tych łączy Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a dokładniej wpływ, jaki mieli na kształtujący się na przełomie lat 50. i 60. zawód projektanta form przemysłowych.

Na wystawie w Zachęcie zaprezentowane zostaną prace, będące wynikiem trzech przenikających się pól zainteresowań artystów: sztuki, architektury i projektowania. Granice tych dziedzin trudno jest wyznaczyć, a na każdą z nich miały wpływ rozległe zainteresowania twórców, zahaczające o takie dziedziny, jak: matematyka, nauki przyrodnicze, psychologia, filozofia, semantyka.

Tytuł wystawy, przywołujący corbusierowski termin l’espace indicible opisuje nowoczesną przestrzeń sztuki, rozszerzając i redefiniując pojęcie architektury. Le Corbusier był ważną postacią dla warszawskiego środowiska projektantów.

Ekspozycję otwiera sala SZTUKI z rysunkami Jerzego Sołtana, wykonanymi w obozie w Murnau oraz serią prac, która ukazuje jego fascynację dwudziestowieczną awangardą. Towarzysza im prace Lecha Tomaszewskiego, dla których inspiracją była matematyka oraz studia form naturalnych Andrzeja J. Wróblewskiego.

W Sali PRZESTRZENI prezentowane są modernistyczne projekty architektoniczne, m.in. zespół sportowy Warszawianka (1956-1964), Pawilon Polski w Brukseli (1956), konkursowy projekt pomnika w Auschwitz-Birkenau (1958).

Ostatnia sala poświęcona jest WZORNICTWU, czyli trzem bliskim artystom „systemom” projektowania.

Kuratorki: Jolanta Gola, Agnieszka Szewczyk
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do 5 sierpnia 2018.