Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz „Metamorfizm”

17 maja odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prawdziwa uczta dla fanów tkaniny.

Już jutro oficjalne otwarcie wystawy „Metamorfizm II”, czyli drugiej odsłony ekspozycji podsumowującej dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz. Część ta poświęcona będzie lozańskim wątkom jej twórczości.

Abakanowicz na Międzynarodowe Biennale Tkaniny w Lozannie w 1962 roku trafiła wraz z grupą innych polskich artystów dzięki determinacji pierwszej dyrektor Muzeum Historii Włókiennictwa, Krystyny Kondratiuk. Prace polskich artystów nie przeszły niezauważone, jednak opinie o nich były różnorodne.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace, które Magdalena Abakanowicz wykonała m.in. dla swoich lozańskich przyjaciół, Pierre’a i Alice Pauli oraz Pierre’a i Marguerite Magnenat. Znajdują się one pod opieką fundacji Toms Pauli w Lozannie. W Polsce będą prezentowane po raz pierwszy.

Niespodzianką będzie także praca „Konstrukcja” i wraz z projektem. W tym wypadku Abakanowicz zdecydowała się wyjątkowo powierzyć realizację swojego projektu rzemieślnikom. Gobelin został wykonany w sławnej manufakturze w Abusson. W Łodzi będzie można go oglądać w towarzystwie kartonowego projektu.

To naturalnie nie wszystkie niespodzianki. Resztę będzie można obejrzeć podczas wernisażu w czwartek, 17 maja o godz. 18.00 (wstęp wolny) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282 (budynek D, II piętro).

Kuratorka: Marta Kowalewska
Producentka: Beata Bocian
Aranżacja przestrzeni: Maja Pawlikowska
Projekt graficzny: Full Metal Jacket / Jerzy Gruchot, Wojciech Koss

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest firma Monnari.

Bunt materii – przegląd wystaw tkaniny artystycznej w Łodzi