16. Warszawskie Targi Sztuki już w ten weekend

W dniach 5-7 października odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Targów Sztuki. Na wystawach towarzyszących zobaczymy prace Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego.

Tegoroczne Warszawskie Targi Sztuki odbędą się tradycyjnie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Swoje stoiska będzie miało ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całej Polski oraz antykwariatów. Pojawią się także galerie angielskie, chińskie i niemieckie.

Galeria Esta uczci swoje 20. urodziny, prezentując podczas Targów obrazy i obiekty „Awangardy Wrocławskiej” lat 70. i 80. oraz sztukę konceptualną i abstrakcję (m.in. prace Stanisława Drożdża, Jana Pamuły, Henryka Stażewskiego, Włodzimierza Pawlaka).

Warszawskie Targi Sztuki, to jedyne w swoim rodzaju miejsce gdzie można obejrzeć i kupić prace uznanych już artystów współczesnych m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Józefa Hałasa, młodych ale już z dorobkiem, jak Łukasz Surowiec, Małgorzata Kosiec czy Monika Szwed oraz dzieła wybitnych przedwojennych malarzy (Józef Brandt, Wojciech Wiess, Alfons Karpiński, Wojciech Kossak, Olga Boznańska). Będą też dostępne, coraz bardziej doceniane przez kolekcjonerów fotografie, m.in. Ney Gallery&Prints zaoferuje zdjęcia znanych polskich  fotografików ( m.in. Ryszarda Horowitza, Tomka Sikory, Krzysztofa Gierałtowskiego), pojawią się też odlewy z brązu (!) rzeźb Józefa Wilkonia, w kolekcjonerskiej edycji (Limited Edition). Przede wszystkim zależy nam na prezentacji sztuki czystej, nad poziomem artystycznym czuwa Rada Programowa. Czasem musimy dokonywać niełatwych wyborów, jest więcej chętnych niż miejsc– mówi Piotr Lengiewicz, Prezes DA Rempex, organizatora WTS. 

Prace Magdaleny Abakanowicz i Witkacego z ubiegłorocznych Targów

Na Targach będzie można kupić także rzemiosło artystyczne oraz retro biżuterię. Po raz szósty Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur poprowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Gościem pracowni, jak co roku, będzie znany plakacista Andrzej Pągowski.

W ramach wydarzenia odbędą się także wykłady, m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, o liderach polskiego rynku sztuki. O kolekcjonowaniu opowiedzą: ikona polskiej krytyki dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. Zaplanowano także panel dyskusyjny o miłości do sztuki, który poprowadzi naczelna redaktor „Arteonu” Karolina Staszak. O życiu pomiędzy powie Andrzej Dzudziński-Dudi.

Tradycyjnie Targom będą towarzyszyć także wystawy uznanych twórców. W ubiegłym roku była to „Grupa mutantów” Magdaleny Abakanowicz, którą zakupiło wrocławskie Muzeum Narodowe oraz wystawa fotograficzna Witkacego. W tym roku pokazane zostaną obrazy Wojciecha Fangora i Andrzeja Dudzińskiego-Dudiego.

Wojciech Fangor (własność Piękna Gallery)

W ubiegłym roku 15. Warszawskie Targi Sztuki odwiedziło około 10 tys. osób. Czy w tym roku rekord zostanie pobity?