Spotkanie: Fajans włocławski

W najbliższy czwartek w Gdańsku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu kolekcje! O fajansie opowie doktor Barbara Pospieszna z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Był taki moment w polskim wzornictwie, że fajans z Włocławka zalał polskie domy, a dokładniej kuchnie. Ta mniej szlachetna odmiana ceramiki kojarzy się nie tylko ze spożywaniem posiłków, ale także z dekorowaniem ścian i kredensów naczyniami malowanymi zamaszyście w kwiatowe wzory w kolorze brązu i kobaltu. Jednak fajans z Włocławka miał także epizod inny niż florystyczny, a dekoracje na formy własne, Wita Płażewskiego i Jana Sowińskiego, projektowała Elżbieta Piwek-Białoborska. I to właśnie takie „włocławski” są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Co warto wiedzieć o kolekcjonowaniu fajansów z Włocławka? Jak daleko sięga tradycja miasta jako ośrodka produkcji ceramiki? Jak się ją wytwarza? Na te i inne pytania odpowie – podczas spotkania z cyklu koLEKCJE!Barbara Pospieszna, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, historyk sztuki, konserwator-zabytkoznawca, muzealnik, kurator ds. badań i zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku, kustosz dyplomowany, rzeczoznawca MKiDN w dziedzinie: rzemiosło artystyczne i sztuka użytkowa.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 października o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 w Gdańsku. Wstęp wolny. Organizator: Medialab Gdańsk.