Wystawa: Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem

Od 25 października w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać nową wystawę. Na ekspozycji kunszt rzemieślników spotyka się z pomysłami projektantów. Efekty zobaczcie sami.

Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem jest efektem kilkuletniej współpracy Muzeum Warszawskiej Pragi i Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Chodziło o połączenie tradycyjnych technik, materiałów, narzędzi ze świeżymi pomysłami studentów Akademii. Na ekspozycji znalazły się przedmioty, które powstały w wyniku współpracy rzemieślników z projektantami.

Panuje wśród nich różnorodność. Jest zwiastun świąt pod postacią bombek, szkło użytkowe i dekoracyjnej, obuwie, sztukaterie, które wracają do łask we wnętrzach, lampy. Mnie wpadły w oko panele ścienne.

Kuratorzy wystawy wybrali do współpracy przy wystawie warsztaty mistrzowskie, które reprezentują niszowe specjalności. Młodzi projektanci mieli za zadanie dostosować umiejętności mistrzów do dzisiejszych potrzeb rynkowych.

„Oto kilkadziesiąt pierwowzorów. Niektóre są dostępne na indywidualne zamówienie u rzemieślników bądź projektantów. Inne zostały wyprodukowane w krótkich seriach; kolejne mogą zostać wdrożone. W tle przedstawiamy również obiekty ze standardowej oferty danego warsztatu rzemieślniczego, aby pokazać punkt wyjścia i podkreślić różnorodność rzemieślniczego wzornictwa” – mówi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka wystawy.

„Jednym z celów wystawy jest pokazanie, że proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy. Rozumiejąc, na czym polega proces rzemieślniczy, projektant ma czas na eksperymenty z materiałem, formą lub procesem twórczym. Rzemieślnik nie jest w tej współpracy jedynie podwykonawcą zlecenia, ale mistrzem, który dzieli się swoją wiedzą i udziela konsultacji na etapach projektowania i prototypowania.” – zauważa Paweł Jaśkiewicz, kurator i wykładowca w Eksperymentalnej Pracowni Drewna ASP.

Otwarcie wystawy: 25 października o godz. 18.00
Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia 2019.

Kuratorzy: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, Paweł Jasiewicz
Projekt wystawy: Paweł Jasiewicz
Produkcja: Weronika Sołtysiak
Projekt graficzny: Joanna Bębenek

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE:

Oprowadzania kuratorskie: 28 października, 25 listopada, 8 grudnia, 20 stycznia, 10 lutego – godz. 12.00, 10 listopada – godz. 16.00 (bez rezerwacji, obowiązuje bilet wstępu na wystawę)

28 października, godz. 14.30 – warsztat „Zielnik w szkle”, prowadząca: Ewa Hiller
8 listopada, godz. 18.00 – spotkanie „Projektowanie z rzemiosłem. Aspekty społeczne”, prowadzenie: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, Paweł Jasiewicz
21 listopada, godz. 17.30 – spotkanie „Mój kawałek podłogi i ściany”
25 listopada, godz. 14.30 – warsztat „Szewskie majsterkowanie”, prowadząca: Julia Kutra
29 listopada, godz. 18.00 – warsztat „Odlewanie sztukaterii”, prowadzący:  Grzegorz Boczkowski, mistrz sztukator, Tomasz Strobel z firmy Dekorum
8 grudnia, godz. 10.00 – 16.00 – warsztaty z rzemieślnikami i projektantami „Zrób sobie prezent”

13 grudnia, godz. 18.00 – warsztat „Formowanie i zdobienie bombek”, prowadzący: KPZ Ozdoby choinkowe
15 grudnia, godz. 12.00 – warsztat „Introligatorskie notesy”, prowadząca: Maria Podwójska
14 lutego, godz. 18.00 – spotkanie „Najstarsze firmy prawobrzeżnej Warszawy”, prowadząca: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik
23 lutego, godz. 10.30 – warsztat rodzinny „Magiczne klocki”, prowadzący: Paweł Jasiewicz
14 marca, godz. 18.00 – warsztat „Projektowanie butów”, prowadząca: Ewelina Czaplicka-Ruducha
11 kwietnia, godz. 18.00 – warsztat „Jak zaprojektować neon dla miejskiej witryny?”, prowadząca: Aleksandra Witaszczyk

Szczegóły dotyczące programu towarzyszącego wystawie.