Wystawa: „Polska” na eksport

29 marca w Zachęcie otwarcie wystawy, poświęconej magazynowi, który przez lata był wizytówką naszego kraju.

Miliony rozkładówek, kilkanaście wersji językowych, kilkuset autorów fotografii, trzy podstawowe edycje, z czego dwie wychodzące prawie nieprzerwanie od roku 1954 do 1989 (wersja na Zachód) i do 1990 (wersja Wschód) – to imponujący obraz miesięcznika „Polska” w liczbach – tak organizatorzy zapowiadają najnowszą wystawę, którą już w następny piątek będzie można oglądać w Zachęcie.

Magazyn „Polska”, który będzie bohaterem wystawy, ukazywał się także w wersji językowej, chociaż tworzony był z myślą o odbiorcy zagranicznym. Czytelnicy mieszkali na zachodzie Europy, w krajach bloku wschodniego, w Stanach Zjednoczonych, Afryce, Azji, a przez krótki czas nawet na Kubie. Redaktorzy „Polski”, doskonale wykorzystując fotografię, kreowali wyobrażenie o naszym kraju jako o atrakcyjnym i nowoczesnym.

Wśród autorów, piszących dla pisma, znajdziemy takie nazwiska, jak: Piotr Barącz, Marek Holzman, Irena Jarosińska, Jan Jastrzębski, Eustachy Kossakowski, Bogdan Łopieński, Jan Morek, Tadeusz Rolke, Zofia Rydet, Tadeusz Sumiński, Harry Weinberg. Prace większości z nich znajdą się na ekspozycji. Obejmie ona czasy od 1954 roku do końca lat 60.

„Polska” na eksport prezentuje niemal 300 fotografii ukazanych w swoim pierwotnym kontekście, czyli na łamach miesięcznika, w zestawieniu z niepublikowanym materiałem zdjęciowym. Ujęcia spoza kadru bądź historie wokół reportaży rzucają nowe światło na warsztat fotografów, edytorów oraz strategie redakcji pisma. Zobaczymy zatem rozkładówki z oryginalnych numerów pisma oraz odbitki, negatywy i stykówki pochodzące z archiwów prywatnych i zbiorów wielu instytucji. Ten zróżnicowany wybór odsłania złożony kontekst funkcjonowania fotografii, bez którego nie sposób zrozumieć nie tylko historii, ale też roli współczesnej fotografii prasowej w Polsce – czytamy.

Wystawie towarzyszy książka „Początek przyszłości. Fotografia w miesięczniku „Polska” w latach 1954-1968” pod red. Karoliny Puchały-Rojek i Marty Przybyło, zaprojektowana przez Magdalenę i Artura Frankowskich (Fontarte).

kuratorki: Marta Przybyło, Karolina Puchała-Rojek
współpraca ze strony Zachęty: Magdalena Komornicka
współpraca ze strony Fundacji Archeologia Fotografii: Antonina Gugała, Anna Hornik, Aleksandra Jeglińska
projekt ekspozycji: Fish n’sheep (Aneta Faner, Piotr Duma)
partnerzy wystawy: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Fundacja Archeologia Fotografii, Ośrodek Karta, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wystawę będzie można oglądać od 30 marca do 23 czerwca 2019. Otwarcie wystawy 29 marca o godz. 19.00.