Nowosielski: sztuka sakralna

11 kwietnia w Warszawie odbędzie się spotkanie, do którego pretekstem jest książka autorstwa Krystyny Czerni.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku zapraszają na spotkanie wokół książki Krystyny Czerni pt. „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin”. Jak wskazuje tytuł, pozycja jest poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku.

Książka to drugim tom opracowania, które w zamierzeniu autorki ma być katalogiem projektów i realizacji sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego. Pierwszy tom ukazał się w sprzedaży ponad trzy lata temu i nosił tytuł „Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna”.

Obecna publikacja zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną oraz niemal 600 zdjęć, których autorami są: Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz. Nie zabrakło także zdjęć archiwalnych, na których można zobaczyć już  nie istniejące lub zniszczone wnętrza.

Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1. W dyskusji, towarzyszącej książce wezmą udział: prof. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UKSW, dr Katarzyna Jakubowska-Krawczyk z Katedry Ukrainistyki UW oraz oczywiście autorka książki.

Ilość miejsc na spotkaniu jest ograniczona. Bezpłatne bilety wstępu można odebrać wcześniej w kasie MAW (wt-pt 12.00 – 18.00, sb-ndz 12.00 – 16.00).

Współwydawcami albumu są: Samorząd Województwa Podlaskiego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.