Pisanie ikon – wystawa

Od 3 kwietnia w Warszawie można oglądać wystawę ikon, które powstały na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury zapraszają na wystawę „Pisanie ikon”. Prezentowane na niej ikony, powstały w Pracowni Technologii i Kopii Ikony na warszawskiej ASP. Od początku, czyli od roku akademickiego 2012/2013 kieruje nią prof. Danuta Stępień.

Jest to jedyna tego typu pracownia na wyższych uczelniach w Polsce. Studenci realizują autorski program mentorki, który pozwala im poznać różnorodne techniki i technologie pisania ikon, warsztat pozłotniczy oraz techniki zdobnicze. Studenci wykonują kopię wybranej ikony ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, z którym współpracuje Pracownia.

Na wystawie „Pisanie ikon” będzie można zobaczyć około 30 ikon, stworzonych przez studentów. Oprócz ukończonych prac, zaprezentowane zostaną próbniki, fragmenty dekoracji i tablice edukacyjne oraz warsztat ikono pisa. Wystawie towarzyszy katalog.

Kurator wystawy: prof. Danuta Stępień. Wystawę można oglądać od 3 kwietnia do 19 maja w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1. Bilety w cenie 6  -10 zł. 

18 maja w Noc Muzeów odbędą się pokazy warsztatów ikon opisów, prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.