Wystawa „Miodem płynące”

W najbliższy piątek w Łodzi otwarcie wystawy ceramiki Stanisława Bracha. Inspiracją był miód, a popłynęła porcelana…

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza 26 kwietnia na otwarcie wystawy prac Stanisława Bracha „Miodem płynące”. Pokażą one zainteresowanie krakowskiego artysty problematyką ekologii i ochrony środowiska. Inspiracją do stworzenia prac z ceramiki okazała się społeczność pszczół, które są nie tylko producentami miodu, ale także zapylają rośliny, a ich zagrożenie ich bytu może przełożyć się na niedobory żywności dla człowieka. Tymczasem od lat na świecie obserwuje się spadek populacji pszczół.

Wystawa „Miodem płynące” opowiada o pszczołach, ich hodowli i czynnikach, które zagrażają temu jakże ważnemu gatunkowi. Stanisław Brach wykonał w swojej pracowni w Krakowie oraz w zakładach porcelany w Ćmielowie serię negatywowych odlewów plastrów miodu. Te o idealnych kształtach pokazują porządek w pszczelej społeczności, zaś te o zaburzonej geometrii są apoteozą chaosu, który grozi człowiekowi.

Kurator wystawy: Dariusz Leśnikowski

Projekt powstał w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które Stanisław Brach otrzymał w 2014 roku. Partnerami projektu, oprócz Ministerstwa, są Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. oraz Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń.

Otwarcie wystawy 26 kwietnia o godz. 18.00 w Ośrodku Propagandy Sztuki w Parku im. H. Sienkiewicza w Łodzi. Wystawę będzie można oglądać do 26 maja 2019.