Cora, Asteroid i inne… – Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost – porcelana i szkło

10 maja w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu otwarcie wystawy monograficznej Eryki i Jana Drostów. Warto wpaść.

W najbliższy piątek święto dla wielbicieli powojennego wzornictwa. Ci, którzy udadzą się do Opola, mogą liczyć na spotkanie z czołowymi powojennymi projektantami. Eryka Trzewik-Drost projektowała porcelanę dla Zakładów Porcelany Stołowej “Bogucice”, a potem wraz z mężem Janem tworzyła szkło prasowane w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”.

Chociaż para projektantów urodziła się na Opolszczyźnie – Eryka w Pokoju, a Jan w Kłodnicy – i od wielu lat mieszka pod Opolem, dopiero teraz muzeum w Opolu zaprezentuje wystawę w całości poświęconą bogatej i różnorodnej twórczości artystów. To doskonały moment. Wszak spora rzesza osób kolekcjonuje zarówno prace Drostów, produkowane seryjnie, jak i unikaty. Szkło prasowane budzi obecnie ogromne emocje, a wielość kolorów sprawia, że nie brakuje także tych, którzy konsekwentnie gromadzą jeden lub kilka fasonów w różnych odcieniach.

Fot. Karina Krajczy

Piątkowy wernisaż w Muzeum Śląska Opolskiego, który rozpocznie się o godz. 18.00, będzie okazją do spotkania z Eryką i Janem Drostami. Jeśli jednak nie macie możliwości uczestnictwa w nim, nic straconego. W niedzielę, 12 maja o 16.00 odbędzie się spotkanie z projektantami i oprowadzanie autorskie po wystawie.

Kuratorki wystawy: dr Joanna Filipczyk, Marta Podstawa-Boulkrone
Współpraca: Elżbieta Gosławska

Fot. Karina Krajczy

Na ekspozycji znajdą się prace ze zbiorów: Artystów, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Katowic w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Towarzystwa Przyjaciół Opola oraz ze zbiorów prywatnych.

Współorganizator wystawy: Gminna Biblioteka Publiczna w Pokoju.

Wystawę “Cora, Asteroid i inne… – Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost – porcelana i szkło” można będzie oglądać w Opolu do 18 sierpnia.