Wystawa: Ceramika. Dydo. Kot. Niewdana

Niebawem w jednym z warszawskich teatrów otwarcie wystawy ceramiki. Brzmi nietypowo? Prace trzech twórców także do typowych nie należą…

Pragaleria i Teatr 6. piętro zapraszają na wernisaż wystawy „Ceramika. Dydo. Kot. Niewdana”, który odbędzie się już 14 czerwca o godz. 18.00 w foyer teatru w Pałacu Kultury i Nauki.

Na ekspozycję trafi ponad trzydzieści ceramicznych, ręcznie malowanych rzeźb autorstwa trójki krakowskich artystów: Mariusza Dydo, Małgorzaty Kot i Jakuba Niewdany. Jest coś, co ich łączy: w bardzo specyficzny, osobisty sposób nawiązują do tradycji sztuki i współczesnej popkultury, przetwarzając wybrane motywy w charakterystycznym dla siebie stylu. Jest odrobina kiczu, prowokacja, groteska, humor.

<><><><><> 

Mariusz Dydo – w 2004 roku obrobił dyplom na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w pracowni rzeźby Jerzego Nowakowskiego. W latach 1997-2003 uczestniczył w działaniach Autorskiej Grupy Artystycznej Jacka Kucaby – Ruchome Święto. W roku 2007 otworzył własne studio rzeźby i malarstwa, a rok później zaczął tworzenie cykli rzeźb kameralnych, które są początkiem marki Marius Dydo.

Małgorzata Kot – ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. W latach 1991-1998 asystentka u prof. Bronisława Chromego na Krakowskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, o od 2014 roku także ceramiką, tworząc prace pod marką  Marius Dydo.

Jakub Niewdana – w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, otrzymując w tym samym roku Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 roku rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jest zaangażowany w pracę stowarzyszenia „Ceramika Bez Granic”, którego jest współzałożycielem, oraz grupy artystycznej „Vera Icon”, zrzeszającej twórców chrześcijańskich. Od 2014 roku prowadzi autorską pracownię ceramiki. Jego pasją jest ceramika.

Wystawę będzie można oglądać do 8 lipca 2019.