W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz

Od 13 lipca do 6 października 2019 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można oglądać wystawę, która wiosną była prezentowana w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze.

Wystawa w rozszerzonej wersji zagości we wszystkich galeriach oraz w Parku Rzeźby w Orońsku, pokazując wszechstronność polskiej artystki. Oprócz tkanin i abakanów tworzyła rysunki, rzeźby, instalacje przestrzenne, projekty architektoniczne, rzeźby w przestrzeni publicznej.

Na wystawie w Orońsku można zobaczyć najbardziej znane abakany, ale także rzeźby wykonane z jutowego płótna utwardzanego żywicą. Ekspozycja ma charakter przekrojowy i przypomina dokonania Magdaleny Abakanowicz dwa lata po jej przedwczesnej śmierci.

Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Henryk Gac

Uzupełnieniem ekspozycji w Orońsku będzie międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 22 września 2019 w ramach Warsaw Gallery Weekend.

<><><><> 

Magdalena Abakanowicz (1930 – 2017) – jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek. W latach 1950-54 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najpierw zajmowała się malarstwem, by następnie przejść do tkaniny i rzeźby. W 1965 roku otrzymała złoty medal na Biennale w Sao Paulo, co otworzyło jej drogę do międzynarodowej kariery. Jest autorką niemal sześćdziesięciu instalacji w przestrzeni publicznej na całym świecie. Prezentowała swoje prace w Metropolitan Musem w Nowym Jorku i w kilkuset innych muzeach i galeriach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii.