Finisaż wystawy „Korzenie”

To już ostatnia chwila, aby obejrzeć wystawę w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.

„Korzenie” to zbiorowa wystawa sztuki, designu, rękodzieła, rzemiosła, a tytuł to motyw przewodni, sygnalizujący wspólne źródła i inspiracje artystów, których prace znalazły się na ekspozycji. Tu także  mamy do czynienia z dużą różnorodnością, bo obiektów na wystawę dostarczyli artyści, projektanci, ale także firmy, które odwołują się do szeroko rozumianych korzeni.

To łączy twórców, a dzieli ich wszystko inne – odmienne materiały, techniki, sposoby wyrażania emocji. Są zatem meble, lampy, ceramika, szkło, tkanina, rzeźba, malarstwo, grafika, kaligrafia. Na wystawie prezentowane są prace 34 artystów z Polski i Czech, szczególnie takie, które w jakikolwiek sposób powiązane są z Bielsko-Białą i sąsiednimi obszarami, a więc z kulturą śląską, górali beskidzkich, ale także obecnych tutaj kultur czeskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Myślenie o wystawie zaczęło się u mnie od analogii botanicznych – wszyscy mamy jakieś korzenie: płytsze, głębsze, grube i mocne lub cienkie, delikatne, ale rozległe i splecione z innymi… To ciekawe i nie zawsze przewidywalne co z nich – lub na nich – wyrasta. Czasem na pędzie głównym rośliny szczepi się inne kultury, czasem przy przesadzaniu mocno się korzenie przycina (bywa, że ze szkodą dla organizmu), czasem te korzenie splatają się z innymi i trudno już odróżnić, co z czego wyrasta – mówi Lucyna Wylon, kuratorka wystawy.

Artyści: Agnieszka BarAleksandra ChmielMonika Dąbrowska-PicewiczJacenty DędekJolanta Herma-PasińskaMaciej Gąsienica-GiewontArtur GburekMariusz GruszkaRemigiusz GrytRoman HryciówDagmara KarolakAntoni KonarzewskiBogdan KosakJakub MarkielMałgorzata Mirga-TasIzabela Ewa Ołdak, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz, Sebastian PietkiewiczPaulina PoczętaKrystyna PytelAdam Sobota, Jonáš Stoklasa, Petra Sošťáková iLibor Sošťák (P3L1).

Firmy: Gie El (Maria i Jacek Rypuła),Studio Krygi (Janusz Gibiec, Adam Krzywoń, Marian Lacek), Mazzivo, MiPolin (Helena Czernek, Aleksander Prugar), Paged Meble, Woodica.

Wystawę można oglądać od 28 czerwca do 25 sierpnia. Organizatorzy zapraszają na finisaż wystawy, który odbędzie się 23 sierpnia o godz. 17.00. Każdy z uczestników otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu wystawy.

W ramach finisażu będzie można wysłuchać dwóch wykładów:

– Tomáš Koudela – „Identity – Redesign” – czeska sztuka i dizajn w regionie Ostrawy, po roku 1989
– Gabriela Pienias – „Gwiazdy współczesnego czeskiego dizajnu”

Adam Sobota
Artur Gburek
Bogdan Kosak
Gie el Rain
Helena Czernek
Studio Krygi
Roman Hryciów

Fot. Galeria Bielska BWA