Nadzieja Kowalow i Wiesław Sawczuk – wystawa ceramiki i szkła

W weekend na zamku w Dębnie odbył się wernisaż wystawy wyrobów dwójki projektantów ze Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze.

W miniony weekend na Zamku w Dębnie, który jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, jak co roku odbyły się „Letnie Spotkania przy Winie”. Można było posłuchać tria smyczkowego Bohemia Trio, ale nie tylko. 4 sierpnia odbył się także wernisaż wystawy „Ceramika i szkło”, a na ekspozycji znalazły się obiekty zaprojektowane przez Nadzieję Kowalow, niegdysiejszą kierowniczkę artystyczną Spółdzielni „Kamionka” z Łysej Góry” i współpracującego wówczas ze Spółdzielnią projektanta szkła  – Wiesława Sawczuka.

Wystawę będzie można oglądać do 29 września. Wstęp bezpłatny. Zobaczcie kilka zdjęć od uczestniczki wernisażu na zachętę.

Fot. Katarzyna Szłapa

Nadzieja Maria Kowalow (ur. w 3 września 1939 w Nedenice z Związu Radzieckim, zm. 23 lutego 1998 r. w Gdańsku) – w latach 1962 – 1967 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po obronie dyplomu do 1972 roku pracowała jako kierownik nadzoru artystycznego w zakresie ceramiki w Spółdzielni „Pniewo” Kurpiowskiego Przemysłu Ludowego i Artystycznego w Pułtusku. Selekcjonowała ceramikę skupowaną od twórców ludowych i wdrażała własne projekty. W 1972 roku przeniosła się do Łysej Góry, gdzie rozpoczęła pracę projektantki w „Kamionce”. Opracowała kilkadziesiąt wzorów obiektów spod znaku ceramiki użytkowej i szybko wyrobiła sobie własny styl, inny od dotychczasowych wyrobów „Kamionki”. Tam też zainteresowała się szkłem, a pierwsze swoje naczynia ze szkła pokazała na wystawie „Artyści plastycy w kręgu Cepelii”, która odbyła się w 1973 roku w Zachęcie. W 1992 roku Spółdzielnia wstrzymała produkcję, a Nadzieja nie otrzymywała przez kilka miesięcy pensji. Pozbawiona środków do życia przeniosła się do rodziny na Pomorzu, nie wróciła już do zawodu ceramika.

Wiesław Sawczuk (3 grudnia 1933 – 22 czerwca 1999) – w latach 1953 – 1959 studiował w PWSSP we Wrocławiu (obecna ASP im. E. Gepperta), gdzie zrobił dyplom na Wydziale Szkła w pracowni prof. Stanisława Dawskiego. Po studiach rozpoczął pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Szklarskiej Porębie, a następnie w Fabryce Porcelany Stołowej w Jaworzynie Śląskiej. Następnie przeniósł się do Huty Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie na dobre rozpoczęła się jego przygoda z projektowaniem szkła.  Zorganizował wzorcownię, którą kierował w latach 1960 – 1967. W 1968 roku rozpoczął współpracę z Hutą Szkła Gospodarczego w Dąbrowie, a od lat 70. współpracował z Cepelią, projektując szkło dla Spółdzielni „Kamionka”. W latach 1973 – 1975 współpracował z Hutą Szkła „Odrodzenie” w Parczewie, a następnie w latach 1975 – 1978 – z Hutą Szkła Gospodarczego „Radomsko”. Zajmował się także malarstwem sztalugowym, grafiką wystawienniczą, projektowaniem neonów, malarstwem na ceramice.

Informacje zaczerpnięte do życiorysów pochodzą z wystawy.