Zbieramy i co dalej? Dyskusja o kolekcji NOMUS

W Gdańsku można już oglądać wystawę sztuki współczesnej w Nowym Muzeum Sztuki NOMUS.  Tymczasem muzeum zaprasza na dyskusję wokół zbiorów oddziału.

Wczoraj wieczorem w Zielonej Bramie w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy „NOMUS. Kolekcja w budowie”. To pierwsza publiczna prezentacja prac wybranych z tych, które zostały w 2017 i 2018 roku kupione z myślą o nowym oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, czyli Nowym Muzeum Sztuki NOMUS.

Wystawę „NOMUS. Kolekcja w budowie” można oglądać do 13 października. Na ekspozycji znalazło się blisko 165 dzieł 29 artystek i artystów, które mają zasygnalizować publiczności stan prac nad tworzeniem zbioru dla nowej placówki. Prace, z wyjątkiem dwóch, prezentowane są w przestrzeni Zielonej Bramy. Te wyjątki to „SOS” – instalacja Jerzego Bohdana Szumczyka, którą można oglądać przed siedzibą główną Muzeum Narodowego Oddziałem Sztuki Dawnej oraz „Nowe życie” – neon Elżbiety Jabłońskiej, zainstalowany na budynku NOMUS na dawnych terenach stoczniowych, czyli w Młodym Mieście. Kuratorkami wystawy są Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Cechą charakterystyczną tej kolekcji jest jej intermedialność, charakterystyczna dla sztuki XX i XXI w. Wypowiedź artystyczna może być filmem, fotografią, instalacją czy pracą interaktywną, nie zaś jedynie obrazem, grafiką, rysunkiem, rzeźbą.

Tymczasem dziś, dzień po otwarciu wystawy, gdańskie muzeum zaprasza na spotkanie z artystkami, artystami oraz kuratorkami wystawy, które poprowadzi ekspertka w dziedzinie kolekcjonowania sztuki współczesnej, Dorota Monkiewicz. Kilkanaście miesięcy temu na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku przeprowadziła ona ewaluację zasobów sztuki nowoczesnej i współczesnej MNG. Między innymi ten dokument oraz możliwe kierunki rozwoju gdańskiej kolekcji będą tematem spotkania. Zebrani zastanowią się nad tym, czym jest kolekcja i czy kiedykolwiek jest kompletna, jakie są metody rozbudowywania kolekcji.

Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 w Zielonej Bramie przy ul. Długi Targ 24 w Gdańsku. Wstęp wolny.