W ostatni weekend września w Warszawie prawdziwe święto entuzjastów powojennego wzornictwa, czyli trzecie edycja Desa Design Days. Tym razem pod znakiem projektów kobiet.
Przedaukcyjna wystawa w Desie pokaże osiągnięcia kobiet w niemal każdej dziedzinie projektowania: będą meble, tkanina, szkło, porcelana – zaczynając od tych dawno nie żyjących już projektantek po tworzące współcześnie.
Hitem wystawy będzie „Muszelka” Teresy Kruszewskiej, która, choć nie weszła do masowej produkcji, zyskała miano ikony designu i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich krzeseł. Jedyne znane dwa egzemplarze „Muszelki” znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane w DESA Unicum krzesło zostało zakupione w latach 50. po wystawie w Pałacu Kultury i od tamtego czasu było w rękach prywatnych. Teraz po raz pierwszy trafi na aukcję.
Kolejną ikoną z tego okresu jest krzesło „Pająk” Marii Chomentowskiej, jednak na wystawę i aukcję trafią także inne projekty jej autorstwa. Przy Pięknej będzie można zobaczyć także projekty drukowanych tkanin i tkaniny Alicji Wyszogrodzkiej, najsłynniejsze porcelanowe i porcelitowe projekty naczyń użytkowych Danuty Duszniak, m.in. serwis „Prometeusz” czy wazon „Rock&Roll”, a także jej najnowsze prace – zestaw wazonów z 2018 roku, które w ramach tej wystawy będą miały swoją premierę. Zobaczymy także szkła Eryki Trzewik-Drost czy ceramikę Krystyny Cybińskiej i Hanny Główczewskiej. Ikony sprzed dekad zestawione zostaną z pracami młodych projektantek.
Wystawa „Design. Sztuka Kobiet” będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 27 września – 8 października. 8 października wszystkie obiekty zostaną wystawione na licytację na aukcji w DESA Unicum. Tutaj możecie pobrać katalog aukcyjny w formacie PDF.
W sobotę 28 września odbędzie się trzecia edycja Desa Design Days.
Sobota, 28 września:
11.00 – 19.00 – wystawa „Design. Sztuka Kobiet”
13.00 – wykład „Zawód: projektantka. Kobiety we wzornictwie przemysłowym”, prowadzenie: Małgorzata Czyńska – historyczka sztuki, dziennikarka
15.00 – panel dyskusyjny z projektantkami – „Żeby było ŁADnie: rola Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i Spółdzielni ŁAD w polskim projektowaniu. Rozmowa z Hanną Lachert i Alicją Wyszogrodzką” – prowadzenie: Klara Czerniewska-Andryszczyk z DESA Unicum
17.00 – oprowadzanie po wystawie „Design. Sztuka Kobiet” – Krystyna Łuczak-Surówka – historyczka i krytyczna design
Sobota, 5 października:
10.00 – 16.00 – wystawa „Design. Sztuka Kobiet”
12.00 – oprowadzanie kuratorskie – Cezary Lisowski
Fot. Informacja prasowa