Genealogia Moniki Patuszyńskiej w Zamku Książ

Kto nie zdążył obejrzeć nowej wystawy artystki w BWA we Wrocławiu, może zobaczyć ją w zupełnie innej aranżacji w Zamku Książ.

Monika Patuszyńska dała się już poznać jako artystka która zestawia znane nam elementy, odzierając je z dotychczasowych funkcji, nadając im nowe znaczenie, nowe role do odegrania. Tym razem artystka przyjrzała się historii własnej rodziny, narracjom rodzinnym i zawartych w nich zmyśleniach, przeinaczeniach, ubarwieniach. Wystawa „Genealogia” to powrót do korzeni, do przodków, z których większość to warszawscy rzemieślnicy szewscy – coś wstydliwego, co nigdy nie pojawiło się w opowieściach rodzinnych.

Prace, które będzie można zobaczyć na ekspozycji, nie odtwarzają dosłownie rodzinnej historii. Artystka nie szuka prawdy, ale sposobu na opowiedzenie swojej osobistej historii rodzinnej, w której są elementy dziedziczenia, pamięci, związków, które przetrwały.

Ile dzisiaj jest we mnie moich warszawskich szewców? ile szewców Zielińskich przybyłych na początku XIX w. z Lublina, Brandysiewiczów z Krakowa, warszawskich szewców Probstów, potomków Józefa Antoniego Probsta, sztukatora, który w XVIII wieku ozdabiał najważniejsze warszawskie pałace?
Chciałabym narrację historii rodzinnej wykorzystać jako inspirację, schemat do stworzenia nowych prac: mezalianse tego, co szlachetne z tym, co powszechnie uznawane jest za niskie; połączenia szlachetnego ze szlachetnym; elementy sklejane naturalnie i łączone na siłę; związki pozornie niepasujące do siebie i związki hierogamiczne przeniesione na przedmioty. Kolaże elementów rzeczywistości zestawione ze sobą w ciągi nowych znaczeń zapożyczonych z dobrze nam znanych fragmentów i nowych doświadczeń zebranych podczas pracy nad materiałem zgromadzonym w trakcie badań, który posłuży jako swojego rodzaju “mapa”, która mnie poprowadzi
– mówi o wystawie Monika Patuszyńska.

Wernisaż wystawy „Genealogia” Moniki Patuszyńskiej już w najbliższą sobotę, 21 września o godz. 19.00 w oddziale Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ przy ul. Piastów Śląskich 1. Wystawę będzie można oglądać do 17 listopada 2019.