Henryk Lula. Sztuka ceramiki

Już na początku października w Gdańsku będzie można oglądać pracę jednego z najwybitniejszych polskich ceramików.

Od 5 do 24 października w przestrzeni Zbrojowni Sztuki ASP w Gdańsku będzie można oglądać wystawę „Henryk Lula. Sztuka ceramiki”. Wernisaż odbędzie się 4 października o godz. 18.00.

Wystawa będzie okazją do zapoznania się z twórczością wyjątkowego artysty, wieloletniego pedagoga gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Henryk Lula jest absolwentem gdańskiej PWSSP, dyplom uzyskał w Pracowni Rzeźby profesora Stanisława Horno-Popławskiego. Był uczestnikiem Grupy Kadyńskiej, uczestniczył w odbudowie gdańskiego Głównego Miasta, w latach 1977-2001 kierował Pracownią Ceramiki Artystycznej na ASP w Gdańsku.

Działalność artystyczna Henryka Luli miała ogromne znaczenie dla funkcjonowania tej pracowni, nadając jej wyjątkowy charakter i wprowadzając solidne podstawy warsztatowe i technologiczne. Ceramiczne obiekty profesora Henryka Luli to świat piękna i harmonii. Proste i oszczędne w kształtach formy, o doskonale wyważonych proporcjach, emanują spokojem i wewnętrzną siłą, zachwycają kolorem i materią pokrywających je szkliw, których autorskie receptury powstawały w wyniku ogromnej pracy, pogłębianej wciąż wiedzy technologicznej, wielu prób i eksperymentów. Precyzja wykonania budzi podziw, a może nawet niedowierzanie, że są one dziełem rąk. O tym, jakie wspaniałe efekty przynoszą twórcze wysiłki Profesora, który wciąż pracuje, powołując do istnienia kolejne ceramiczne unikaty, można przekonać się odwiedzając tę ekspozycję. Składają się na nią obiekty powstałe na przestrzeni długiego czasu, począwszy od lat 60. do dziś – pisze Katarzyna Jóźwiak-Moskal, koordynatorka wystawy.

Prace Henryka Luli, widoczne na zdjęciach, można oglądać na wystawie stałej “Cudo-twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawę będzie można oglądać codziennie w godz. 12.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny. Zbrojownia Sztuki mieści się przy ul. Targ Węglowy 6.