„Krajka. Sokólska tkanina ludowa”

30 listopada w Podlaskiej Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się spotkanie poświęcone książce.

„Krajka. Sokólska tkanina ludowa”, której autorkami są Aleksandra Pluta i Edyta Wiśniewska, to najnowsza publikacja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Publikacja opowiada historię krajki, przybliża jej znaczenie praktyczne i symboliczne, wzornictwo i kolorystykę.

Autorki książki prześledziły historię od czasów Słowian i Ludów Bałtyckich do czasów obecnych. Krajka jawi się jako przedmiot służący nie tylko do opasywania ubrań, ale także taki, który posiada magiczną moc. Będąc weselnym podarunkiem przynosiła szczęście, a służąc do niesienia dziecka do chrztu miała zapobiegać chorobie. Krajki tkano u nas na ziemiach północno-wschodnich, a za sprawą Cepelii ich złoty okres przypadł na czasy PRL.

Autorki książki zdobyły dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jeszcze przed wydaniem książki stworzyły wystawę poświęconą krajce, którą do końca listopada można oglądać we dworze z Bobry Wielkiej, zorganizowały warsztaty. Projekt „Ukryte. Krajka w domu i Muzeum” zrealizowały we współpracy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, które ma największą w Polsce, liczącą ponad dwieście sztuki, kolekcję krajek.

Spotkanie poświęcone książce “Krajka. Sokólska tkanina ludowa” odbędzie się w sobotę, 30 listopada o godz. 11.00 w dworze z Bobry Wielkiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Jest to publikacja bezpłatna, a okazją do jej zdobycia będzie właśnie sobotnie spotkanie. Jedną z atrakcji towarzyszących promocji książki będzie pokaz tkania krajki tradycyjną metodą „na nodze”. W programie także zwiedzanie wystawy „Krajka w domu i muzeum”.