Wystawa: Cały Świat to BAUHAUS

6 marca Instytut Geothego i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej Bauhausowi.

Działający w latach 1919 – 1933 Bauhaus do dzisiaj jest symbolem nowoczesnego projektowania i awangardowego stylu życia. Co zadecydowało o szczególnej roli Bauhausu, dlaczego projekty wychowanków uczelni wytwarzane są do dziś?

Tytuł wystawy „Cały świat to Bauhaus” jest cytatem z wypowiedzi studenta Bauhausu i późniejszego wykładowcy uczelni Fritza Kuhra. Ekspozycja została podzielona na osiem rozdziałów. „W powietrzu” mówi o bauhausowskiej fascynacji motywem nieważkości, która przejawiała się w stosowaniu w architekturze szkła i metalu. „Eksperyment” to obiekty, będące wynikiem doświadczeń z materiałami i przestrzenią. Rozdział „Sztuka totalna” ukazuje syntezę wszystkich sztuk, a także sztuki i nauki, sztuki i życia codziennego. „Wspólnota” to najważniejsze obiekty z epoki. „Nowy człowiek” ukazuje nowe oblicze człowieka, także w kontekście politycznym. Rozdział „Sztuka, rzemiosło, technika” prezentuje pracownie i wytwarzane w nich produkty, a rozdział „Radykalna pedagogika” – strukturę uczelni oraz jej wyjątkowy program dydaktyczny. Część „Spotkania” traktuje o promowanych przez Bauhaus spotkań wielu kultur.

Wystawa „Cały świat to Bauhaus” będzie czynna od 6 marca do 9 kwietnia 2020 od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 17.00 oraz  w niedziele w godz. 12.00 – 18.00. Uroczyste otwarcie 6 marca o godz. 18.00. 7 marca o godz. 12.00 organizatorzy zapraszają na oprowadzanie kuratorskie Borisa Friedewalda po niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym.

Miejsce wystawy: Pawilon Wystawowy SARP, ul. Foksal 2, Warszawa.