Jesienne Desa Design Days już w ten weekend

W pierwszy październikowy weekend kolejna edycja święta wielbicieli designu. Tym razem Desa Design Days w części poświęcone jest Instytutowi Wzornictwa Przemysłowego, który tej jesieni kończy 70 lat.

W sobotę po wystawie „Design. Piękno dla wszystkich” oprowadzi Cezary Lisowski, specjalista w dziedzinie sztuki użytkowej i koordynat wystawy. Niedziela będzie natomiast obfitowała w spotkania online, które będzie można oglądać na facebookowym profilu Desa Unicum.

Inspiracją do nadania nazwy wystawy były słowa założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Wandy Telakowskiej „Piękno na co dzień, dla wszystkich”. Projekty, które powstawały w Instytucie są ponadczasowe i potrafią zaskoczyć swoją nowoczesnością także dzisiaj. Wśród pokazanych na wystawie znajdą się m.in. meble projektu Marii Chomentowskiej, porcelanowe figurki i naczynia Lubomira Tomaszewskiego czy Danuty Duszniak, tkaniny Alicji Wyszogrodzkiej.

patera Heleny Husarskiej

Z obiektów spoza IWP prezentowane będą meble Władysława Wołkowskiego, którego ulubionym materiałem była wiklina. I choć to materiał kojarzący się z ludowym plecionkarstwem, to artysta wykonywał zlecenia na dwory królewskie w Belgii i Wielkiej Brytanii, a jego projekty zyskały uznanie już przed wojną. Nie zabraknie także przedwojennych wyrobów fajansowych z wielu rodzimych wytwórni, m.in. z Włocławka i Koła. Powojenną ceramikę będą godnie reprezentować patery dekoracyjne Heleny Husarskiej, Andrzeja Trzaski, Wiesława Sawczuka. Na ekspozycję trafią także obiekty zaprojektowane przez czołowych powojennych twórców szkła: Michała Diamenta, Stefana Sadowskiego czy Wandy Zawidzkiej-Manteuffel. Będzie także coś dla wielbicieli tkaniny unikatowej: żakardy Zofii Matuszczyk-Cygańskiej, projekty kilimów Bolesława Cybisa. Ciekawostką będzie chustka z Festiwalu Młodzieży w 1959 roku autorstwa Jana Lenicy.

fotel Władysława Wołkowskiego

Wystawę można oglądać od 30 października do 8 października. Obiekty z wystawy „Design. Piękno dla wszystkich” zostaną zlicytowane na aukcji, która odbędzie się już 8 października o godz. 19.00 przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Zerknijcie na listę obiektów, które pójdą pod młotek.

dzbanek – lata 20-30

Program Desa Design Days:

Sobota, 3 października:
Wystawa „Design. Piękno dla wszystkich” otwarta jest w godz. 11.00 – 19.00.

Godz. 17.00 – Cezary Lisowski oprowadza po wystawie.

Niedziela, 4 października:

Wydarzenia online transmitowane na Facebooku DESA Unicum w godz. 12.00 – 19.00.

12.00 – oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno dla wszystkich” cz. 1 – Ceramika międzywojenna

13.00 – spotkanie z Anną Kostrzyńską-Miłosz z Instytutu Sztuki PAN – Meble z I połowy XX w.

14.00 – oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno dla wszystkich”, cz. 2. – Powojenna ceramika artystyczna.

15.00 – spotkanie z Anną Wiszniewską z Instytutu Sztuki PAN – Projekty i realizacje Lubomira Tomaszewskiego

16.00 – oprowadzanie pod wystawie „Design. Piękno dla wszystkich”, cz. 3. – Tkanina

17.00 – spotkanie z Anną Magą z Muzeum Narodowego w Warszawie – Polskie meble współczesne

18.00 – oprowadzanie po wystawie „Design. Piękno dla wszystkich”, cz. 4 – Szkło unikatowe i artystyczne

19.00 – Spotkanie z Łukaszem Rossienikiem – Zbigniew Horbowy i projektanci Huty „Barbara”.