Wzornictwo Huty Szkła „Zawiercie” po 1945 roku

3 grudnia w Pałacu Schoena w Sosnowcu zostanie otwarta wystawa, będąca pierwszą tak obszerną monograficzną wystawą poświęconą Hucie Szkła „Zawiercie”.

Huta Szkła „Zawiercie” istnieje od 1884 r., obecnie jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Na wystawie w Muzeum w Sosnowcu będzie można zobaczyć dorobek huty od lat 20. XX wieku, szkło z okresu powojennego aż po ostatnie projekty, których autorami byli: Józef Podlasek, Maria Słaboń, Zofia Szmyd-Ścisłowicz, Zofia Piaskiewicz, Bogdan Kupczyk.

Ekspozycja zostanie utworzona ze zbiorów własnych Pałacu Schoena i obejmie obiekty użytkowe, dekoracyjne, okolicznościowe i artystyczno-rzeźbiarskie.

Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 55 tys. zł, w 2020 roku Muzeum zakupiło ponad 900 obiektów z zasobów byłej wzorcowni huty, czyli większą część zasobów wzorcowni, przemianowanej z czasem na Muzeum przy Hucie Szkła Gospodarczego „Zawiercie”. Były tu nie tylko kryształy, które zdominowały produkcję huty po 1986 roku, ale także szkło sodowe barwione w masie na wiele kolorów, barwione tlenkami metali, uranem. Szkła zostały przez rzeczoznawcę, powołanego z ramienia syndyka, wycenione na 100 tys. zł. Pozostałą część kwoty Muzeum dołożyło z własnych oszczędności. Oprócz szkieł Muzeum zakupiło także kilka pamiątek po dawnej hucie. Najcenniejszą z nich jest kamień litograficzny z kilkunastoma wzorami produkowanych w Zawierciu szkieł, służący do druku katalogów firmowych.

Patroni honorowi wystawy: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Wystawę będzie można oglądać do 15 lutego 2021 roku.