Wystawa wyrobów w stylu zakopiańskim

Na wystawie w Muzeum Ziemi w Warszawie zobaczyć można obiekty w stylu zakopiańskim z Pierwszej Krajowej Wytwórni Platerów M. Jarra w Krakowie.

W dniach 20 maja – 13 czerwca 2021 w Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę czasową „Wyroby w stylu zakopiańskim Pierwszej krajowej fabryki wyrobów platerowanych, brązowych i srebrnych M. Jarra w Krakowie z kolekcji prywatnych”.

Organizatorzy Wystawy prezentują obiekty z fabryki Marcina Jarry, pochodzące z prywatnych kolekcji – przedmioty przyciągające oko ornamentyką z wykorzystaniem motywów tatrzańskiej flory i elementów zaczerpniętych wprost z dekoracji architektonicznych.

Do wielu przedmiotów zapożyczono oryginalny kształt uchwytu czerpaka do mleka używanego na co dzień przez baców. U Jarry zdobił on cukiernice, dzbanki do kawy, filiżanki lub służył jako zawieszenia do lampek. Jako pamiątki-breloki sprzedawano „kózki” – czyli miniaturki drewnianych pochewek na ostrzałki lub metalowe kierpce i dzwonki. Spinki góralskie posłużyły za wzór do ramek, breloków, spinek do mankietów czy ozdób na ciupagach. O popularności wzorów może świadczyć fakt, że – poza oferowanymi w katalogu – wprowadzono na rynek wiele dodatkowych modeli i ich wariantów. Przykładem jest nieprezentowany w znanych katalogach, bogaty zestaw sztućców tzw. środka stołu który wykonywano zarówno w wersji platerowej, jak i ze srebra.

– piszą organizatorzy Wystawy.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie przy Al. Na Skarpie 27 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 (bilety 12 i 6 zł) i w niedzielę (wstęp wolny) od 10.00 do 16.00.

Więcej na temat wystawy znajdziecie tutaj.