Eryka i Jan Drostowie w Muzeum Miasta Gdyni

Już 3 lipca w Gdyni otwarcie wyjątkowej wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci.

To już ósma edycja cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci organizowanego, w ramach którego Muzeum Miasta Gdyni prezentuje twórczość wybitnych projektantów. Tym razem zobaczymy twórczość Eryki i Jana Drostów.

Organizatorzy wystawy obiecują w interesujący poznawczo sposób przedstawić szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabiorą zwiedzających w sentymentalną podróż, także po polskich domach, gdzie szkła te mają wymiar kolekcjonerski.

„Bazując na zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz czterech kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego” – piszą kuratorki wystawy: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak i Anna Śliwa.

Wystawę  „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” można oglądać od 4 lipca 2021 do 9 stycznia 2022. Wernisaż odbędzie się 3 lipca o godz. 18.00. 4 lipca o godz. 14.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów (obowiązują zapisy).

Wydarzeniem towarzyszącym Wystawy jest wykład Katarzyny Jasiołek 9 lipca o godz. 17.00 (obowiązują zapisy tutaj).

3 lipca o godz. 13.00 będzie można zobaczyć także Wystawę Muzeum Miasta Gdyni w Galerii Klif pt. „(Twoje) szklane historie”, a na niej osobiste opowieści właścicieli naczyń zaprojektowanych przez Erykę i Jana Drostów, zilustrowane fotografiami opisywanych szkieł.

Wystawie towarzyszy katalog.