Otwarcie wystawy stałej Art Déco w Płocku

4 września w Muzeum Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”, poświęcona prof. Irenie Huml.

Wystawa, której otwarcie planowane jest na wrześniową sobotę, będzie największą ekspozycją stałą poświęconą sztuce art déco w Polsce.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza entuzjastów stylu do kamienicy przy ul. Kolejowej 6 pokaże klimat szalonych lat dwudziestych XX wieku. Zobaczycie czerwony kabriolet i „Martwą naturę” Tamary Łempickiej oraz większość z liczącej 1,8 tys. obiektów kolekcji art déco Muzeum w Płocku.

Na parterze kamienicy odwiedzających przywita miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i oryginalne auto z epoki – Jowett z 1926 roku. We wnętrzach kamienic – polskiej, niemieckiej i francuskiej – prezentowane będą meble, szkło, ceramika, tkaniny, lampy, malarstwo i rzeźba, w domu mody kolekcja strojów, w sklepie jubilerskim – biżuteria, a w gabinecie prezesa banku kolekcja papierów wartościowych i numizmatów.

Ekspozycja pierwszego piętra to aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30. XX wieku. To tu znalazły swoje miejsce kilimy zaprojektowane przez czołowych artystów polskiego międzywojnia. Na tym piętrze znajdą się także szkła z polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno oraz zagranicznych: Lalique’a, Bacarrat, Braci Daum. Zbiory metalu pokazują wyroby firm warszawskich, europejskich i amerykańskich, a ceramika  – wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich, porcelanę z zagranicy.

Jest także część poświęcona malarstwu, a w niej portrety autorstwa Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego, Leona Chwistka, akt kobiecy belgijskiego malarza Leona de Smeta, portret damy z pieskiem Jana Rudnickiego.

Jest także nawiązanie do sukcesu polskich artystów na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku. To Sala Tożsamości z polskimi dziełami z nurtu narodowego inspirowanego folklorem i ludowością oraz tymi zdradzającymi wpływy kubizmu i funkcjonalizmu.

Kuratorzy wystawy: Michał Burdziński, Małgorzata Szadkowska, Mariola Adamska.

Program wydarzeń towarzyszących znajdziecie tutaj.

Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu organizatora Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie jest częścią obchodów 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego

Partner wydarzenia: Miasto Płock