Wystawa: Sopot na walizkach – historia Sopockich Zakładów Wyrobów Galanteryjnych „Sopotplast”

Już 22 marca w Muzum Sopotu otwarcie wystawy poświęconej zakładom „Sopotplast”, mającym szczególne miejsce w sercach mieszkańców miasta.

Torby podróżne, plażowe, damskie torebki, kapturki chroniące fryzurę przed wilgocią, reklamówki – to wszystko znajdzie się na wystawie w Muzeum Sopotu. Przedmiotom, które sprawiają, że robi się ciepło na sercu, towarzyszą inne, które pokazują, dla jak dużej ilości osób były one ważne. Są archiwalne zdjęcia, dokumenty, wspomnienia dawnych pracowników Sopockich Zakładów Galanteryjnych „Sopotplast”.

Sopot, 21.11.1978. Sopockie Zakłady Wyrobów Galanteryjnych Sopotplast. Nz.: prezentacja wyrobów galanteryjnych Sopotplastu Fot. PAP/CAF/Stefan Kraszewski

Otwarcie nowej wystawy czasowej odbędzie się 22 marca o godz. 18.00 i będzie można ją oglądać do 12 czerwca.

Sopockie Zakłady Przemysłu Terenowego Sopotplast (pierwsza nazwa) rozpoczęły działalność w 1957 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych zakładów w branży kaletniczej i przetwórstwa tworzyw sztucznych w kraju. Modelarki „Sopotplastu” co roku opracowywały około 200 nowych wzorów walizek, toreb podróżnych, torebek itp. Firma zakończyła działalność w 1991 roku.