Traf tygodnia: leżąca kotka Naruszewicza

Trzeba przyznać, że w kolekcji figurek z Ćmielowa koty przeważają wśród innych zwierząt. Jednym z bardziej znanych i popularnych jest leżąca kotka projektu Mieczysława Naruszewicza z 1958 roku. Można ją teraz kupić na aukcji.

Nie jest to figurka, która kolekcjonerów porcelany z tego okresu przyprawia o palpitację, ale jest to interesujący bibelot dla kogoś, kto lubi styl vintage i ma ochotę postawić na komodzie coś ładnego, co będzie zwracało uwagę.

kotka

Wystawiona na aukcji kotka ma ładną malaturę i całkiem spore rozmiary.

Mieczysław Naruszewicz (1923 – 2006) w 1953 roku uzyskał dyplom z rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez lata był związany z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i należy do wąskiego grona najbardziej znanych projektantów porcelanowych figurek (choć to deprecjonujące określenie, lepsze będzie „rzeźby kameralne”). Oprócz niego należy wymienić takie postaci jak: Lubomir Tomaszewski, Henryk Jędrasiak i Hanna Orthwein.

Obecnie można kupić repliki starych ćmielowskich mini-rzeźb, jednak lepiej inwestować w te sprzed lat, mające wartość kolekcjonerską. Szczególnie, gdy cena jest w obu przypadkach podobna.