Nowe meble vintage – jakie są? Piękne!

Rzesza osób, które doceniły meble sprzed pięciu czy sześciu dekad, cały czas rośnie. Są jednak tacy, którzy nie nie chcą używanych mebli. Bo nie kupują przedmiotów z przeszłością lub obawiają się ich mieszkańców. Mogą jednak zainteresować się meblami stylizowanymi na vintage. Bark Furniture, Meblowomi, Minko, 366 Concept, MamSam, Kare Design, Knyp. Sami zobaczcie

Określenie „meble stylizowane” kojarzy się najczęściej z takimi, które mają przypominać te z dawnych epok, np. fotele w stylu Ludwika. Tymczasem wzornictwo lat powojennych, które weszło już do kanonu sztuki użytkowej i którego nijak nie można zaliczyć do mebli współczesnych, także zasługuje na swoje stylizowane odpowiedniki. A te ostatnie mogą być nie tylko równie interesujące, ale nawet bardziej nietuzinkowe w formie niż meble z lat 50., 60. czy 70. Chociażby dlatego, że zmieniły się dostępne materiały, technologie, a więc także możliwości projektantów są większe.

Oczywiście dla wielbicieli oryginalnego vintage, meble będące ich interpretacją będą miały zawsze tę wadę, że nie są stare. Ale myślę, że i im nie raz zabiło szybciej serce na widok nowych mebli i czasem nie byliby w stanie stwierdzić, czy mają do czynienia z oryginałem z epoki czy meblem współczesnym.

No to zaczynamy. Z jednym zastrzeżeniem – nie będzie to przegląd mebli tzw. “inspirowanych”, czyli po prostu podrób ikon designu z lat powojennych.

Na pierwszy ogień idzie marka Meblowomi, której autorskie komody stylizowane na vintage mogą się podobać, szczególnie, że każda ma swój własny styl. Jako wielbicielka pepitki wybrałabym tę:

meblowomi_1

Tutaj płyta OSB – jeden z moich ulubionych w ostatnim czasie elementów we wnętrzach (nie mam tylko dlatego, że jednak budowanie mebli to nie jest moja pasja, zdecydowanie wolę o nich czytać, pisać i je kupować ;)).

meblowomi_2

Tutaj przykład komody – barku. Bez puszczania oka, minimalizm i elegancja no i miejsce na wino.

meblowomi_3

Zaletą projektowania “współczesnych mebli vintage” jest perspektywa, w której widać także inne style. I tak polska firma Minko z powodzeniem łączy w swoich projektach styl vintage i skandynawski. Kolorystyka to już nie ciepłe drewno. Mnie się bardzo podoba taki mariaż.

minko

minko_3

minko_5

minko_7

minko_11

minko_10

Są także stoliki:

minko_15

Tutaj ciekawe połączenie stylów vintage, loft i egzotycznego:

5544458110

Allegro

Także marka Kare Design ma w swojej ofercie komodę w stylu vintage-loft:

Kare Design

9design.pl

Warto przyjrzeć się także propozycji brytyjskiej marki Bark Furniture, która nawiązuje do lat 60. Geometria, jasne drewno, prostota, piękne tkaniny. Zobaczcie kilka mebli:

bark-furniture-10

8816-_Krzeslo_stolik_lampa

8813-_Komoda

Tutaj trochę nowocześniejsze wydanie stylu vintage od Bark Furniture:

profil-03

Wróćmy na własne podwórko. Fotel 366 projektu Chierowskiego to już klasyka rodzimego designu, a od niedawna działa na rynku firma, która jest wyłącznym właścicielem praw do tego mebla i która nie tylko wznowiła jego produkcję, ale także produkuje inne meble, będące uzupełnieniem 366. Chodzi oczywiście o 366 Concept Design & Lifestyle, o której wspominałam przy okazji notki o metamorfozach trzysta sześćdziesiątek szóstek z epoki. Nie będę tutaj wstawiać zdjęć dobrze znanego fotela, ale zobaczcie inne meble łódzkiej firmy:

800x0_file_fotelbujany366chiero_f75b7592616344947cd8

pol_pl_Lawa-366-Concept-26822_6

Na reedycję retro mebla zdecydowała się także firma MamSam, która kojarzona jest z kubkami o kształtach i grafikach przywodzących na myśl czasy PRL. W tym wypadku chodzi o metalowe krzesło z drutu projektu Henryka Sztaby. Może nie jest tak wygodne jak fotele projektu Chierowskiego, ale gdy położy się na nim poduszkę…

krzesla

Reset

Na koniec młoda polska marka KNYP, której flagowym produktem są stołki z metalowymi nogami w różnych kolorach. Może nawiązanie do stylu vintage nie jest ewidentne, ale moim zdaniem jest to jego nowoczesna interpretacja.

knyp

Powyższe zdjęcia nie wyczerpują naturalnie tematu nowych mebli vintage, jednak dają jakieś pojęcie o tym, co można znaleźć na rynku. Na pewno do tematu wrócę jeszcze nie raz, bo mało jest bardziej interesujących rzeczy niż interpretacja na nowo czegoś, co już w pierwszej odsłonie było bardzo dobre, czasem doskonałe.

Na oddzielny tekst zasługują meble, które produkcji doczekały się dopiero teraz, chociaż zostały zaprojektowane kilka dekad temu. Ale to także temat na oddzielną historię. 😉