Wystawa: „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby. Obrazy. Design”

Zastanawialiście się, czy artysta znany większości z porcelanowych figurek, stworzonych w IWP, nadal tworzył po wyjeździe do USA? Mało tego – ponownie udowodnił, że jest geniuszem. Teraz jego prace można oglądać w Krakowie.

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie od 7 września do 15 października 2017 można oglądać prace artysty, który zyskał sławę na całym świecie. Znalazły się wśród nich niesamowite rzeźby, obrazy oraz figurki z porcelany. Większość prac, które można zobaczyć w Krakowie, została specjalnie sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych i są w Europie po raz pierwszy. Ponad 100 prac pokazuje nurt w sztuce, zwany emocjonalizmem, którego Tomaszewski jest założycielem i jednocześnie reprezentantem (założył międzynarodową grupę artystyczną Emocjonaliści).

Podczas gdy w Polsce Lubomir Tomaszewski znany jest z, zaprojektowanych na początku lat 60. genialnych serwisów „Ina” i „Dorota” (nazwanych od imion jego córek) oraz porcelanowej rzeźby kameralnej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, za granicą sławę przyniosły mu obrazy malowane ogniem i dymem (technika ta wynika z osobistych doświadczeń artysty, związanych z udziałem w Powstaniu Warszawskim oraz doświadczeniem II wojny światowej) oraz rzeźby, stanowiące połączenie drewna, szkła i metalu.

Valkiria (2010, drewno barwione i szkło)

Samotny skrzypek (lata 90., metal)

Grecki filozof (lata 90., skała i metal)

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Rij, Wiceprezes Zarządu Fundacji Lubomira Tomaszewskiego. Wystawie towarzyszy obszerny katalog, gdzie można przeczytać jak robione są prace Mistrza.

Dla tych, którzy nie zdążą dojechać do Krakowa, mam dobrą wiadomość. Niektóre rzeźby artysty dostępne są na co dzień w galerii w Ćmielowie, w fabryce AS Ćmielów. Warto dodać także, że właściciel fabryki, Adam Spała, kilka lat temu podjął współpracę z Lubomirem Tomaszewskim, co zaowocowało wprowadzeniem do produkcji zupełnie nowych wzorów porcelanowych figurek artysty.

Strona Fundacji Lubomira Tomaszewskiego