Wystawa: Ładne Dobre Poszukiwane. O wazonach z huty “Ząbkowice”

W ramach V edycji Wawa Design Festiwal można zobaczyć wystawę ząbkowickiego szkła pięciu tamtejszych projektantów. Padło na wazony.

Nazwa wystawy przywodzi na myśl konkursy, organizowane już w latach 50. na Targach Krajowych w Poznaniu (wyróżnienie w Konkursie Jakości i Estetyki Towarów “Dobre – Ładne – Poszukiwane” otrzymały w 1964 roku serwisy “Ina” i “Dorota” Lubomira Tomaszewskiego). Wśród jej eksponatów znalazły się szkła: Eryki Trzewik-Drost, Jana Sylwestra Drosta, Ludwika Fiedorowicza, Bogdana Kupczyka i Ryszarda Serwickiego. Także te z Huty Szkła „Staszic”, założonej w latach 30. w Dąbrowie Górniczej, początkowo specjalizującej się w produkcji butelek, a od 1979 roku podległej “Ząbkowicom”. Posadę dyrektora artystycznego objął Ludwik Fiedorowicz i nie powstawało tutaj szkło prasowane, lecz dmuchane wszystkich projektantów zatrudnionych w “Ząbkowicach”.

Wazony z Huty Szkła “Staszic”

Wazony, przywiezione na wystawę przez Ludwika Fiedorowicza

Na pierwszym planie piękny wazon Ludwika Fiedorowicza

Serię naczyń „Cora” zaprojektowała w 1978 roku Eryka Trzewik-Drost. Za wzór posłużyła jej serwetka, odciśnięta w glinie, zatem ta nazwa byłaby pewnie bardziej na miejscu. Ale faktem jest, że podczas dotykania naczyń mamy wrażenie, jakbyśmy dotykali kory drzewa, nie budzą one skojarzeń z wyrobami rękodzielniczymi. 🙂 Na pierwszym planie wazon “Kwiat” Ryszarda Serwickiego, na drugim właśnie “Cora” i “Poziomki” Eryki.

„Radiant” z 1976 roku niestety produkowany był krótko, ale nie ze względu na trudności z jego produkcją – po prostu nie potrafiono tak zapakować naczyń, aby nie wytracały kul w czasie transportu.

“Diatret” Jana Sylwestra Drosta

Wazony Eryki Trzewik-Drost

Wazony “Amsterdam” Bogdana Kupczyka

Wazony dwustronnie formowane Jana Sylwestra Drosta

Wazony o formach geometrycznych Bogdana Kupczyka i Jana Sylwestra Drosta

Asteroid Jana Sylwestra Drosta miał ukryć dzięki dekorowi szkło złej jakości, z zabrudzeniami. 

Kuratorem i autorem wystawy jest Weronika Sołtysiak. Aranżacja wystawy: Julian Kleinrok. Wystawę można oglądać do 17 września 2017 w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 w Warszawie. 

W Centrum Kreatywności można zobaczyć także szkła Aleksandry Kujawskiej, związane z tematem rzeki.

W ramach Wawa Design Festiwal można obejrzeć także inną wystawę szkła – z projektami z Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.