Łódź Design Festival: Ludzie z fabryki porcelany

„Ludzie z fabryki porcelany” to jedna z kilku wystaw, które można było zobaczyć w ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Chodziło o pokazanie na porcelanie śladów, zostawionych przez ludzi, którzy brali udział w kolejnych etapach jej produkcji.

Wystawa to wspólny projekt antropolożki z Uniwersytetu Warszwskiego, Ewy Klekot i projektanta, ceramika i wykładowcy School of Form w Poznaniu, Arkadiusza Szweda. W jego ramach powstał jedyny w swoim rodzaju serwis obiadowy w kolorach bieli i kobaltu, który pokazano w ramach festiwalu Design March w Reykjaviku.

Arkadiusz Szwed chciał podkreślić wartość pracy osób, które biorą udział w produkcji porcelany w fabryce w Ćmielowie. Zestaw przeznaczony na wystawę, nazwany “Ślad człowieka”, został wyprodukowany na tamtejszej linii produkcyjnej. Robotnicy pracowali w rękawiczkach, których palce zostały zanurzone w solach kobaltu. Po wypale ślady ich palców stały się widoczne.

Wystawę można było zobaczyć na Gdynia Design Days, a teraz także na Łódź Design Festival. Projekt, w ramach którego powstała, finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Będzie realizowany do połowy 2018 roku.

Informacja o wystawie na stronie Łódź Design Festival.