Wystawa: Przygody z op-artem

Do 20 grudnia można oglądać wystawę, która pokazuje ten nurt w polskiej sztuce zarówno w czasie jego największej popularności, jak i obecnie. Naprawdę warto zajrzeć.

13 października miał miejsce wernisaż wystawy „Przygody z op-artem”, którą można oglądać codziennie w siedzibie Fundacji Stefana Gierowskiego, mieszczącej się przy ul. Kredytowej 9 w Warszawie (wejście od Placu Dąbrowskiego).

W ramach wystawy zobaczyć można prace takich artystów, jak: Zofia Artymowska, Tamara Berdowska, Henryk Berlewi, Bownik, Marcin Chomicki, Jan Chwałczyk, Jan Dobkowski, Jacek Dyrzyński, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Jarosław Fliciński, Jerzy Goliszewski, Maurycy Gomulicki, Jerzy Grochocki, Edward Hartwig, Karol Komorowski, Kamil #2, Wojciech Leder, Leszek Lewandowski, Adam Marczyński, Janusz Orbitowski, Ludmiła Popiel, Józef Robakowski, Małgorzata Szymankiewicz, Jan Tarasin, Janina Węgrzynowska, Ryszard Winiarski, Krystyn Zieliński, Jan Ziemski. Specjalnie z myślą o tej wystawie na ściany zostały naniesione prace Maurycego Gomulickiego, Jarosławia Ficińskiego i Jerzego Goliszewskiego.

Twórcy ci w różnoraki sposób podchodzą do op-artu, tworząc złudzenia optyczne, pokazując coś, czego w rzeczywistości nie ma. Inicjatorem wystawy jest Stefan Gierowski, który uważa, że nazwę tę stosuje się w odniesieniu do zjawisk w sztuce, które nie mają z op-artem nic wspólnego. Poniżej na zdjęciach zaledwie wycinek wystawy – dla zaostrzenia apetytów. 🙂

Maurycy Gomulicki – Oblivion (2017)

Wojciech Fangor – H14 (1964)

Edward Hartwig – Henryk Berlewi – Modelki (1962)

Jan Ziemski – Permutacje (1967)

Jan Ziemski – Interferencje (1974)

Jacek Dyrzyński (2012-2015)

Maurycy Gomulicki

Jan Tarasin – Dalmatyńczyk (1987)

Zofia Artymowska – Poliformy XXIII RUCH (1972)

Wystawa finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.