Muzeum Sztuk Użytkowych już rok w nowej odsłonie

To nie tylko okazja do podsumowania, ale także do zaproponowania pewnej atrakcji dla zwiedzających.

26 marca 2017 roku otwarte zostało Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieszczący się w odbudowanym Zamku Królewskim na Górze Przemysła. Można tam zobaczyć ekspozycję spod znaku wzornictwa od średniowiecza po czasy współczesne, wzbogaconą o materiały multimedialne. Na 1,5 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono 2 tysiące przedmiotów, które zostały podzielone na 18 przestrzeni, w tym np. Parada strojów, Sztuka po 1945, Współczesna polska sztuka unikatowa. 

Na drugim piętrze Zamku znajdziemy chociażby wyciskarkę Phillipe’a Starcka czy fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. Wielbiciele polskiego szkła także mają na czym zaczepić oko, bo są tutaj unikatowe szkła Henryka Albina Tomaszewskiego oraz szkła przedstawicieli Szkoły Wrocławskiej, czyli absolwentów wrocławskiej ASP. Nie mogło także zabraknąć figurek, projektowanych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Muzeum Sztuk Użytkowych odwiedziło ponad 65 000 osób. W tym czasie miało miejsce ponad 100 oprowadzań, także z udziałem gości z zagranicy, z Europy, ale także m.in. z USA, Chin, Izraela.

Aby uczcić zmarłą 21 kwietnia ubiegłego roku Magdalenę Abakanowicz, oddział Muzeum zorganizował poświęconą jej prelekcję oraz udostępnił zwiedzającym prace podarowane Muzeum przez artystkę. Były to „Anna III” i „Abakan żółty”, a ich uzupełnienie stanowiła, znajdująca się w Sali poświęconej unikatowej sztuce współczesnej tkanina „Desdemona III”. 

Muzeum stworzyło możliwość obcowania ze sztuką osobom niewidomym i niedowidzącym, zapraszając do interakcji ze sztuką użytkową przez dotyk – dzięki specjalnie przygotowanym tyflografikom.

W niedzielę, 25 marca, będą miały miejsce wyjątkowe oprowadzania z okazji 1. rocznicy otwarcia ekspozycji Muzeum Sztuk Użytkowych. O godz. 12.00 będzie oprowadzał Michał Błaszczyński, o 14.00 – Patrycja Łobodzińska, a o 16.00 – Karolina Aszurkiewicz. Wstęp w cenie biletu do oddziału.

Fot. S. Obst (zdjęcia pochodzą z profilu na FB Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, który zresztą jest ciekawie prowadzony)