Wystawa: Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej

Już w piątek, 23 marca, będzie miała miejsce inauguracja pierwszej monograficznej wystawy jednej z najwybitniejszych projektantek mebli i wnętrz.

Piąta rocznica śmierci Marii Chomentowskiej stała się okazją do przygotowania pierwszej monograficznej wystawy jej twórczości. A jest to twórczość różnorodna, bo obok znanych historykom sztuki i kolekcjonerom krzeseł „Pająk” czy „Płucka”, ważne miejsce w dorobku artystki zajmują meble dziecięce oraz meble do szkół, które projektowała w ramach swojej pracy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Miejsce wystawy jest nieprzypadkowe, ponieważ to właśnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim możemy oglądać realizacje Marii Chomentowskiej w postaci niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego przy ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, ale także Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym. Projektantka przez 40 lat pracy twórczej doczekała się kilkudziesięciu realizacji swoich projektów wnętrz.

Organizatorem wystawy jest Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL, a partnerem Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Od 23 marca do 30 czerwca będzie można oglądać meble projektu Marii Chomentowskiej ze wszystkich okresów jej twórczości, wzbogacone o bogaty materiał ilustracyjny. Scenografię wystawy przygotowała Karolina Fandrejewska.

Zobacz wrażenia z wystawy