Wystawa: Bogactwo umysłu. Skarby sztuki Himalajów

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane unikatowe przedmioty, pochodzące z prywatnych kolekcji, fundacji oraz ośrodków medytacyjnych.

W dniach 15 kwietnia – 27 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać wyjątkową wystawę, która od ponad 15 lat podróżuje po całej Europie. Pokazywano ją już m.in. w Londynie, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Bratysławie i w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W ramach polskiej odsłony wystawy zwiedzający zobaczą ponad 70 posągów, tanek (malowideł na płótnie) i rytualnych przedmiotów, pochodzących z różnych źródeł: z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych, z ośrodków buddyjskich. Wykonane zostały w Indiach, Nepalu, Tybecie zgodnie z tradycyjnym rzemiosłem, które przekazywane jest od wieków z mistrza na ucznia. Cechuje je nie tylko uroda, ale także zgodność z wymogami ikonograficznymi i ikonometrycznymi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 kwietnia o godz. 12.00. Na godzinę 15.00 zaplanowana została projekcja filmu „Hannah. Nieznana historia buddyzmu”. Wstęp wolny na wernisaż oraz na projekcję.

Wystawa „Bogactwo umysłu. Skarby sztuki Himalajów” powstała w ramach projektu wystawienniczego Buddyzm, na który składa się sześć wystaw, kilkanaście wykładów, sesja naukowa, pokazy filmów, spotkania i oprowadzania kuratorskie. Pozostałe wystawy to: „Poznanie. Zapominanie. Przebudzenie” o kulturze japońskiej, „Złóż dłonie. Otwórz dłonie” o twórczości Tomoko Ishidy, „Budda 2.0” traktująca o tragicznych wydarzeniach z marca 2011 roku, gdy Japonię nawiedziło wielskie trzęsienie ziemi i tsunami.

Efekt żmudnej pracy twórczej Tomoko Ishidy

Więcej informacji na temat wystawy na stronie: www.skarbyhimalajow.pl

<><><><><><><><><>

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Zostało otwarte w 1994 roku, stanowiąc wówczas oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2005 roku, decyzją Ministra Kultury, zyskało status odrębnej państwowej instytucji kultury. Promuje wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu.