Wystawa: „Hipnagogie”, czyli ceramika Anety Śliwy

Od 16 marca do 5 maja w Galerii Lipowa 3 w Krakowie można będzie oglądać wystawę prac krakowskiej rzeźbiarki i ceramiczki.

Już 16 marca w Centrum Ceramiki i Szkła przy ul. Lipowej 3 w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy prac Anety Śliwy. Artystka nawiązuje w swojej twórczości do zjawiska, które pojawia się w momencie zasypiania lub wybudzania, czyli do omamów hipnagogicznych. Gdy nasz umysł trwa w zawieszeniu między snem a jawą, pojawiają się dwa rodzaje wizji: zupełnie realistyczne oraz abstrakcyjne. Właśnie one znajdują odzwierciedlenie w twórczości Anety Śliwy.

Artystka (ur. 1990) jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem od Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie obroniła w 2014 roku w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. W zakres jej zainteresowań wchodzą: ceramika, mała forma rzeźbiarska oraz rysunek. Artystka ma już na swoim koncie uczestnictwo w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorka wystawy: Aleksandra Skorek

Zdjęcie artystki z wernisażu wystawy “Hipnagogie”:

Fot. Centrum Ceramiki i Szkła

<><><><><><><><><>

Miejsce, w którym odbywa się wystawa, ma ciekawą historię. Przy Lipowej 3 już w 1931 roku powstaje Krakowska Huta Szkła, produkująca szkło apteczne i butelki. Na początku wojny zostaje skonfiskowana przez Niemców, a po wojnie trafia w ręce Państwowego Monopolu Spirytusowego. W 1951 roku trafia w zarząd Zjednoczenia Przemysłu Szklarskiego i staje się Krakowskimi Hutami Szkła. W 1962 roku stają się one siedzibą ośrodka naukowo-badawczego przemysłu szklarskiego. Dekadę później krakowski ośrodek staje się filią warszawskiego Instytutu Szkła. Wówczas także zatrudnianych jest tutaj najwięcej osób. Pod koniec lat 70. pracę przy Lipowej 3 rozpoczyna Jerzy Słuczan-Orkusz, który jako jeden z trzech pierwszych uzyskał dyplom na Wydziale Szkła Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Oprócz niego w tym miejscu pracują także: Marian Gołogórski, Monika Orkusz, Zofia Pasek, Michał Jakubas, Barbara Nowakowska-Świstacka. Spośród tamtejszych hutników wymienić należy legendarnego Franka Bielę, Radka Mikuliszyna, Piotra Dziedzica, Andrzeja Czaję, Krzysztofa Chyczyńskiego.