Startuje nabór na plener ceramiczny w Bolesławcu

Tego lata odbędzie się już 54. edycja bolesławieckiego pleneru, a chętni do wzięcia w nim udziału, mogą już słać zgłoszenia.

54. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski będzie trwał w tym roku od 4 do 26 sierpnia. Jego komisarzem został artysta ceramik Mateusz Grobelny. Formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie pleneru.

Prace Mateusza Grobelnego

Plenery ceramiczne odbywają się w Bolesławcu od 1963 roku, a zapoczątkował je artysta rzeźbiarz Jerzy Boroń. Ich program opracowali uczestnicy, głównie rzeźbiarze. Do 1967 roku plenerowiczów, przybywających z całej Polski, przyjmowały: Bolesławiec, Chocianów, Ziębice i Oleśnica. Organizowano wystawy spotkania, prelekcje. Na początku lat 70. próbowano  odświeżyć formułę plenerów i organizowano w tym celu konferencje we Wrocławiu oraz sesje w Bolesławcu z udziałem socjologów, pisarzy, krytyków sztuki. Od 2000 roku tym działaniom towarzyszą także happeningi rzeźbiarzy ceramików. Z czasem plener zmienił swój charakter z ogólnopolskiego na międzynarodowy. Do tej pory Bolesławiec odwiedziło ponad 300 artystów m.in. z takich państw, jak: Japonia, Turcja, Meksyk, USA, Francja, Anglia, Niemcy, Węgry.

Obecnie ceramicy, przyjeżdżający na plener, tworzą swoje prace w: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC”, „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego i Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, a także w pracowniach ceramiczno-rzeźbiarskich Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Wystawy poplenerowe organizowane są w Polsce i za granicą. Trwające trzy tygodnie plenery są ważnym elementem programu Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Komisarz pleneru, Mateusz Grobelny ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracował przy budowie wielu pieców do utrwalania ceramiki, opalanych drewnem. W 2009 roku założył firmę GAR, która ma pomóc artyście w popularyzacji ceramiki unikatowej i przybliżeniu szerszej publiczności procesu jej powstawania.

Strona Mateusza Grobelnego

Źródło zdjęć