Wykład: Kobiety Muranowa

Podczas pierwszego z serii wykładów, w ramach projektu “Muranoteka”, Beata Chomątowska opowie o dawnych mieszkankach Muranowa.

Projekt “Muranoteka” pozwoli przyjrzeć się życiu i działalności kobiet, które mieszkały lub wychowywały się na warszawskim Muranowie. Podczas pierwszego spotkania zebrani będą mieli okazję posłuchać opowieści m.in. o Marii Curie-Skłodowskiej, Tekli Bądarzewskiej, Marysi Ajzensztadt, Teresie Żarnower, Janinie Bauman. Ich sylwetki przybliży Beata Chomątowska.

Pierwszy wykład odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18.00 w “Stacji Muranów” przy ul. Andersa 13. Jest to pierwszy wykład “Kobiety Muranowa”, warto więc wypatrywać kolejnych. 

Po wykładzie będzie okazja do rozmowy i wspomnień. Może ktoś z przybyłych zechce podzielić się zdjęciami, przedstawiającymi Muranów. Dzięki takim darom, powstaje “Muranoteka”, czyli pierwsze społeczne archiwum zdjęć osiedla.

Partnerzy: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Fundacja Archeologia Fotografiil, Jaś & Małgosia, Jeden Muranów, Muzeum Warszawy, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Okno na Warszawę, państwomiasto, Spółdzielnia Socjalna WOLA, Żydowski Instytut Historyczny.

Projekt „Muranoteka” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsorem Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów” jest Metro Warszawskie. Lokal przy ul. Andersa 13 wynajmowany jest na preferencyjnych warunkach dzięki wsparciu Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.

<><><><><><>                                                                                      

Beata Chomątowska (ur. 1976 w Krakowie) – pisarka i dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Hogeschool Brabant w Bredzie, gdzie studiowała w ramach stypendium w Tempus. Efektem tej naukowej przygody jest książka „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie” (2013). Od 2005 roku mieszka w Warszawie. W 2010 roku była współzałożycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Stacja Muranów”, którego obecnie jest prezeską. Wspólnie z Karoliną Przewrocką prowadzi blog Stacja Muranów. Na koncie ma książki: „Stacja Muranów” (2012), „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy” (2014), „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku” (2017) oraz „Pałac. Biografia intymna” (2015), za którą została nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.