Wykład: Polskie wzornictwo inspirowane ludowością

10 kwietnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Projekt dla…”. Tym razem wygłosi go prof. Piotr Korduba.

Zajmiemy się refleksją nad projektem o przeszło stuletniej już metryce, skutkiem którego polska ikonosfera, wnętrzarstwo i wzornictwo, a także ubiór były naznaczone wyrobami, w których w różnych stopniu odbijała się kultura polskiej wsi. O tym, na jakich zasadach i w jakim zakresie się to dokonywało, decydowali artyści, specjalistyczne komisje ocen, wytwórcy, a niekiedy potrzeby i gusta klientów. Czasem były to więc wyroby unikatowe, a innym znów razem wręcz seryjnej produkcji, ale zawsze przeznaczone do sprzedania/kupienia w mieście i to nie tylko pod szyldem słynnej Cepelii – tak prof. Piotra Korduba zapowiada swój wykład.

Będzie można go wysłuchać we wtorek, 10 kwietnia 2018 o 17.30 w Galerii Sztuki Wozownia przy ul. Ducha Św. 6 w Toruniu. Wstęp wolny. Koordynacja: Natalia Cieślak. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Projekt na…”, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.

<><><><><><><><>

dr hab. Piotr Korduba, prof. UAM – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na historii architektury mieszkalnej, kulturze zamieszkiwania, rzemiośle artystycznym i designie. Autor m.in. książki „Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego” (Warszawa 2013), która była jego rozprawą habilitacyjną.

Fot. materiały organizatora