Wystawa: W niedalekiej przeszłości – Paweł Olszczyński

Tematem wystawy, którą już od końca kwietnia będzie można oglądać we Wrocławiu, będzie wzorcowa wieś okresu PRL – Łysa Góra – oraz historia likwidacji tamtejszej spółdzielni „Kamionka”.

Łysa Góra była w okresie PRL-u wzorcową wsią, słynącą z produkcji ceramiki. Przyjeżdżali tam artyści z całej Polski, aby zmaterializować projekty ceramicznych okładzin ściennych na potrzeby architektury.

Wystawa „W niedalekiej przeszłości” pokaże historię likwidacji łysogórskiej spółdzielni „Kamionka”. Paweł Olszczyński wciela się w rolę artysty-badacza, który przemierza teren upadłych zakładów ceramicznych, dokumentując ślady ich wcześniejszej działalności. W czasie swoich poszukiwań gromadzi archiwalia, obiekty spod znaku ready made, ale także podejmuje się stworzenia własnych artefaktów na bazie oryginalnych form i materiałów. Wykorzystuje do tego celu ceramiczny gruz, niedokończone produkty, odrzuty, niewypalone naczynia, znalezione w dawnej fabryce. Na nowo interpretuje dawne łysogórskie wyroby.

Łysa Góra – Paweł Olszczyński (2016, kolaż cyfrowy)

Historia upadłej „Kamionki” staje się pretekstem do podjęcia tematu „masy upadłościowej”, niszczejących pozostałości zakładów produkcyjnych, spółdzielni, warsztatów rzemieślniczych, artystycznych, które nie przetrwały transformacji.

Kurator: Cezary Lisowski
Miejsce: galeria SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10
Wernisaż odbędzie się w piątek, 27 kwietnia 2018 o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.

BWA Wrocław