Wystawa: W niedalekiej przeszłości (zdjęcia)

W galerii SIC! BWA Wrocław można oglądać wystawę Pawła Olszczyńskiego, dla którego inspiracją była, znajdująca się od 30 lat w stanie upadłości, spółdzielnia “Kamionka” z Łysej Góry. 

27 kwietnia we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy “W niedalekiej przeszłości”. Spółdzielnia “Kamionka”, która stanowiła dla Pawła Olszczyńskiego punkt wyjścia do poszukiwań twórczych, założona została w 1947 roku w Łysej Górze niedaleko Tarnowa. Znana była w PRL-u z produkcji ceramiki o charakterze ludowym, jednak wytwarzano w niej także ceramiczne płyty okładzinowe na potrzeby architektury. Kompozycje z płyt, zachwycające kolorowymi szkliwami, znalazły się w wielu miastach w Polsce i za granicą. Na zdjęciu przykład takiej dekoracji z holu gliwickiego dworca.

Dekoracje architektoniczne powstawały na podstawie projektów kierownika artystycznego “Kamionki” – Bolesława Książka, ale także tamtejszego projektanta Jerzego Sachy, Krzysztofa Henisza, którego losy na jakiś czas związały się ze Spółdzielnią, Zygmunta Madejskiego. Swoje projekty do realizacji w “Kamionce” mogli zgłaszać artyści z całej Polski, tak więc w Łysej Górze, od 1960 roku, kiedy to pokazano płyty ceramiczne po raz pierwszy w Warszawie, zrealizowano prace ponad 100 twórców. 

“Kamionka” została zamknięta w 1992 roku, jednak w zajmowanych przez nią pomieszczeniach jeszcze przez dekadę działało prywatne przedsiębiorstwo, które produkowało ceramiczne naczynia na eksport. 

Na wystawie “W niedalekiej przeszłości” Paweł Olszczyński zajmuje się ostatnimi latami działalności “Kamionki”. Jako badacz przemierza teren upadłych zakładów ceramicznych, starając się udokumentować ich dawną świetność. Zbiera przedmioty archiwalne i dokumentację, obiekty typu ready made, a na ich podstawie tworzy własne obiekty. Wykorzystuje do tego odrzuty i formy, znalezione w pofabrycznych halach. Odpady pokrywa, charakterystycznym dla siebie rysunkiem, co daje efekt naczyń z wykopalisk, starożytnych wyrobów. To rodzaj archeologii. 

“Wystawa budowana jest wokół głównych wątków w historii i działalności “Kamionki”, ale łysogórska spółdzielnia jest jedynie przykładem, którym Paweł Olszczyński ilustruje interesujący go problem “masy upadłościowej”, niszczejących pozostałości zakładów produkcyjnych, spółdzielni, warsztatów artystycznych, rzemieślniczych itp., które nie przetrwały okresu transformacji.” – czytamy w materiałach towarzyszących wystawie. 

Ceramiczne prace, prezentowane na wystawie, zostały zrealizowane pod okiem i z pomocą ostatniego kierownika artystycznego Spółdzielni “Kamionka” – Krzysztofa Sachy

Te płyty ceramiczne oraz sam plakat z pewnością pamiętają ci, którzy widzieli wystawę “Eksperyment łysogórski 50 lat później” – efekt pleneru ceramicznego, który odbył się w Łysej Górze w lipcu 2016 roku. Wystawa została otwarta 21 października w galerii Miejsce Projektów Zachęta w Warszawie. 

Kurator: Cezary Lisowski
Producent: Karol Buganik
Oprawa graficzna: Grupa Projektor
Kierowniczka galerii SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10: Dominika Drozdowska

Wystawa czynna jest do 16 czerwca 2018. 

<><><><><>

Paweł Olszczyński (ur. 1985) – artysta sztuk wizualnych. Posługuje się głównie rysunkiem, wykracza jednak poza tradycyjne granice tego medium. Tworzy prace z użyciem takich tworzyw, jak pleksi, lateks, ceramika. Zajmuje się projektowaniem graficznym. Stypendysta stypendium Prezydenta m. Krakowa (2011) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią Piktogram