Stanisław Brach i „Ściana Wolności”

Artysta tworzy w Ćmielowie sto porcelanowych rzeźb, przedstawiających głowę Józefa Piłsudskiego.

W tym roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, co wiąże się także z różnymi inicjatywami kulturalnymi. Pisałam już o wystawie „Polak artysta ceramik”, która w przyszłym miesiącu zostanie otwarta w Bolesławcu. Tymczasem w Ćmielowie także dzieje się coś niecodziennego.

W Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież ceramik i rzeźbiarz Stanisław Brach odlewa rzeźby, przedstawiające głowę marszałka Józefa Piłsudskiego. Projekt po raz pierwszy został odlany podczas tegorocznego Land Art Festiwal, po raz drugi – podczas 54. Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu, a w Ćmielowie historia ta znajduje swój finał.

Zmultiplikowana porcelanowa głowa marszałka, będącego symbolem odzyskanej niepodległości, utworzy ścianę, oświetloną w kolorach białym i czerwonym.

„Chciałem w niej usytuować tylko te, najważniejsze cechy wyglądu zewnętrznego, charakterystyczne dla Marszałka. Zamierzałem stworzyć rzeźbę mocno stylizowaną, pozbawioną realistycznych odniesień do znanych nam już portretów w obiegu publicznym, pozwalając jednocześnie sobie na utrzymanie rzeźby we własnym stylu” – mówi o swojej rzeźbie Stanisław Brach.

Porcelanowe rzeźby Stanisława Bracha trafią niebawem do sprzedaży. Będzie je można kupić na stronie fabryki www.porcelana.pl oraz w salonach firmowych.

Fot. Norbert Kwiatkowski