Szkła Elżbiety i Sebastiana Pietkiewiczów (zdjęcia)

Podczas Wawa Design Festiwal można oglądać wystawę szkieł małżeństw projektantów z Huty Szkła Kryształowego Julia. Są nawiązania do wzornictwa PRL-u i finezyjne wazony. Zobaczcie.

Tegoroczna edycja Wawa Design Festiwal, który odbywał się zwyczajowo we wnętrzach Soho Factory, to uczta dla wielbicieli szkła. Oprócz wystawy Ludwika Fiedorowicza i Kaliny Bańki, można było zobaczyć także kilka projektów Elżbiety i Sebastiana Pietkiewiczów. Mnie urzekły kubki z kryształu, przypominające barowe kubki, produkowane głównie przez Lubianę. Sebastian Pietkiewicz zwrócił uwagę na coś, o czym nie pomyślałam – dzięki temu, że kubki można wkładać jeden w drugi, a na zestaw składają się po trzy kubki z jednym rodzajem szlifu, przyszły właściciel może ułożyć autorską kompozycję. Dzięki temu kryształowe kubki to nie tylko praktyczny przedmiot – wyzwala także kreatywność. 

W oko wpadły mi także wazony z elementami kolorowego szkła. A refleksja? Kryształowe szkło zdecydowanie wraca do łask odbiorców i od kilku lat nie kojarzy się już tylko z zakurzonymi koszyczkami na cukierki z meblościanek naszych rodziców i dziadków. 

Szkła Sebastiana Pietkiewicza “Łatka” do niedawna można było zobaczyć na wystawie “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zerknijcie przy okazji na zdjęcia