Wystawa: „Utkane”, czyli współczesne tkactwo (zdjęcia)

W Galerii 21 gramów można oglądać wystawę, prezentującą rodzime tkane dekoracje i kilimy. Będziecie mile zaskoczeni.

17 września w Galerii 21 gramów w Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie miało miejsce otwarcie wystawy „Utkane”, prezentującej współczesne spojrzenie na polską tradycję tkacką.

Kilimy, makatki czy makramy większość z nas kojarzy z czasów PRL-u, jednak te współczesne mają jakby więcej koloru, bo i dostępność materiałów jest nieco inna niż kilka dekad temu. „A musimy pamiętać, że tradycja tkacka w Polsce sięga dużo dużo wcześniej i jest niezwykle bogata – od tkanin ludowych, przez artystyczne, aż po awangardowe z lat 60., czyli tzw. “polska szkoła tkaniny artystycznej”, kiedy to odwilż polityczna umożliwiła artystom na niepohamowaną ekspresję twórczą. W 1962 roku podczas Biennale Tkaniny w Lozannie polska tkanina artystyczna wywołała wśród krytyków prawdziwą euforię, pisano nawet, że “sięgnęła granic niemożliwości”, co podniosło rangę naszej tkaniny nie tylko w Polsce, ale również na świecie i było początkiem wielkiej, międzynarodowej kariery m.in.: Magdaleny Abakanowicz.” – piszą organizatorzy wystawy „Utkane”.

Wystawa pokazuje współcześnie powstające prace, których autorki odwołują się do historii polskiej tkaniny, jednak nie można odmówić ich pracom nowoczesności. W Galerii 21 gramów zobaczycie prace: Jadwigi Lenar i Wiktorii Nowak z Tartaruga Studio, Anny Seman, Kosmos Project, Agnieszki Owsiany, Toli Ochnio pod marką Kilim All, marki Mamatki, Moniki Rytych z MAJAMI Studio, Weaving My Story. W sumie kilkadziesiąt bardzo różnorodnych obiektów.

Kilim All (na ścianie po lewej), Anny Seman i Mamatka (na przeciwko)

Weaving My Story

Na górze Czułe Tkanki, po prawej Agnieszka Owsiany,
po lewej Kosmos Project

MAJAMI Studio

Tartaruga Studio

Tartaruga Studio

Weaving My Story i w tle Mamatka

Tartaruga Studio

Agnieszka Owsiany (na górze i na dole)

Kurator wystawy: Magdalena Pankiewicz
Wstęp wolny.