DESA Design Days niebawem w Warszawie

W dniach 20-21 października pierwsza edycja Desa Design Days, czyli wydarzenie poświęcone rodzimemu wzornictwu. Jakie atrakcje czekają na uczestników?

Głównym punktem tego wyjątkowego wydarzenia będzie wystawa „Polska Sztuka Stosowana 1918-2018”. Zaprezentowane na niej zostaną absolutne unikaty spod znaku polskiego design. Na ekspozycji znajdzie się w sumie około 200 obiektów. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że po zakończeniu wystawy wszystkie pokazane na niej obiekty pójdą pod młotek. Aukcja, na której zostaną zlicytowane, odbędzie się 6 listopada 2018 o godz. 19.00.

PROGRAM „Desa Design Days”:

sobota – 20 października:

12.10 – „Polska Sztuka Stosowana 1918-2018” – otwarcie wystawy przez prezesa domu aukcyjnego DESA Unicum Juliusza Windorbskiego

12.20 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, która nie przez przypadek organizowana jest w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nazwa wystawy nawiązuje do książki „Polska Sztuka Stosowana XX wieku” Ireny Huml, a część prac prezentowanych na wystawie pochodzi z kolekcji autorki. Po wystawie oprowadzi Cezary Lisowski – historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury związany m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Zachętą – Narodową Galerią Sztuki.

14.00  – „Design Art Deco w Polsce” – wykład Anny Kostrzyńskiej-Miłosz, historyczki sztuki, związanej z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

14.00  – „Projekt mebel” – warsztaty rodzinne z Anną Owsiany, edukatorską, związaną z Zachętą. Podczas warsztatów dzieci zaprojektują własne meble.

Fryz ceramiczny Bolesława Książka, ok. 1970 r.

16.00  – „Magia radia i innego sprzętu grającego” – wykład Grzegorza Strzelewicza, autora polskich radioodbiorników, rozchwytywanych w latach 70. i 80. – Grzegorz Strzelewicz opowie o projektowaniu dla przemysłu, realiach i możliwościach pracy projektanta w PRL, o swoich inspiracjach i o tym jak elektronika emancypowała się z fornirowanego mebla. Spotkanie poprowadzi Anna Maga – historyk sztuki i design, związana z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

18.00 – „Zwykłe życie niezwykłych mebli” – spootkanie z Krystyną Łuczak-Surówką, jedną z czołowych postaci polskiego design, która opowie o wybranych obiektach prezentowanych na wystawie, ale także o rzeczach niepozornych, które często mijamy, a które zasługują na naszą uwagę.

niedziela – 21 października:

12.00 – „W stronę sztuki przedmiotu. Ceramika artystyczna po 1960 roku” – wykład Anny Wiszniewskiej, historyczki sztuki i design, kuratorki, związanej z Instytutem Sztuki PAN. Opowie ona o najważniejszych wydarzeniach lat 60., które wyznaczyły kierunek artystycznych poszukiwań w dziedzinie designu w kolejnych dekadach.

14.00 – „Wazon jeden na tysiąc” – spotkanie z Malwiną Konopacką, twórczynią serii OKO, kultowej limitowanej kolekcji ceramicznych, ręcznie malowanych przedmiotów. Opowie ona o ewolucji wazonu od przedmiotu użytkowego w kierunku abstrakcyjnej rzeźby i o współczesnej polskiej sztuce użytkowej. Spotkanie poprowadzi Cezary Lisowski.

14.00 – „Wnętrze w kartonowym domku” – warsztaty rodzinne z Kamilem Niedziałkiem, edukatorem związanym z Zachętą. Na warsztatach mali uczestnicy będą mogli stworzyć makiety swoich wymarzonych pokoi, do czego wykorzystają materiały z odzysku. Domy udekorowane zostaną reprodukcjami dzieł sztuki, wyciętymi z dawnych katalogów aukcyjnych.

16.00 – „Nie tylko New Look” – po wystawie oprowadza Łukasz Gorczyca, współzałożyciel galerii „Raster” i jeden z pierwszych w Polsce badaczy oraz kolekcjonerów powojennego polskiego design. Podczas oprowadzania opowie o historii powstania swojej kolekcji wzornictwa przemysłowego.

18.00 – „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” – projekcja filmu i spotkanie z reżyserką Małgorzatą Olimpią Świderską. Film dokumentuje historię i rozwój polskiego wzornictwa przemysłowego, ukazujący wybrane przedmioty codziennego użytku, które z czasem stały się ikonami design, obiektami kolekcjonerskimi i muzealnymi. Opowiadają o nich eksperci z dziedziny wzornictwa przemysłowego.

Wystawa przedaukcyjna trwać będzie od 20 października do 6 listopada od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 19.00, w soboty – w godz. 11.00 – 16.00. Katalog aukcyjny można zobaczyć tutaj.  

ILOŚĆ MIEJSC NA WARSZTATY RODZINNE OGRANICZONA 
Zapisy na warsztaty.